Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 5 > Ohlasy a glosy > Václav Burian: Hanobení nehmatatelných pomníků

Václav Burian

Hanobení nehmatatelných pomníků

Některá slova poslance ODS Zbyňka Novotného zaznamenejme (pocházejí z debaty, z níž jinde otiskujeme racionální hlas Zdeňka Jičínského): * Následky Mnichova trvaly sedm let, následky Jalty čtyřicet čtyři roky, následky "cesty do Evropy" pod praporem Špidlovy vlády mohou trvat ještě déle. * Na tomto místě musím připomenout neblaze proslulou teorii Brežněvovy omezené suverenity. Tato teorie je nám totiž podsouvána ve staronové podobě jako jediná možná. Stejně jako v minulosti jsou kritici označováni za brzdu pokroku apod. * České země se tedy rozhodly svěřit se do ochrany nikoliv vůdce a říšského kancléře, ale převážně levicové socialistické EU a budoucího evropského prezidenta.

Lze reagovat smíchem, ale nedělejme to radši. Kdyby citovaná slova svědčila jen o duševním rozpoložení jednoho poslance, nestálo by za to reagovat vůbec. Tato rétorika ovšem není výsadou politiků ODS, a co je nejhorší - množí se. Zemanovské přirovnávání protivníků k Hitlerovi a hitlerovcům bylo snad po nějakou dobu možné považovat za plod ojedinělé politkovy povahy. Ale že se Viktor Kožený (Mladá fronta Dnes) považuje za podobného politického exulanta, jakými byli Milan Kundera či Josef Škvorecký? Ale že Vladimíru Železnému připomíná jeho osud na Nově pogrom (Právo)? A ještě normalizaci ("obrazovku mi zakázali vlastně podruhé")?

Většinou ještě nezůstáváme docela klidní, když někdo obhajuje padesátá léta a údajné pěkné stránky sovětského impéria. Ještě mnohé z nás vytrhne z netečnosti zneuctěný židovský hřbitov. Ale jak dlouho nám to vydrží? Poslanec, který se opil, je vyloučen ze svého klubu. Poslanec, který si bere do huby následky Mnichova (tedy i: transporty do plynu a masové popravy) či následky Jalty (tedy také: transporty do gulagu, čistky a rabování) bude možná povýšen. Vladimíru Železnému, který dává svůj případ do souvislosti s pogromy (tedy také se znásilňováním, pálením knih i lidí) přispěchá na pomoc vždycky aspoň to Právo; kdykoliv se mu snad děje příkoří, vždy má v Právu k dispozici velikou tiskovou plochu a velmi zdvořilého novináře-tazatele navrch.

Skoro se to bojím vyslovit, ale zkusím to: není ta stále častější banalizace zla dvacátého století ještě nebezpečnější než hanobení kamenných pomníků?

O autorovi - Obsah čísla 5/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.