Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 5 > Ohlasy a glosy > Libor Martinek: Pramen slova v Ratiboři

Libor Martinek

Pramen slova v Ratiboři

Ve dnech 22.-30. září 2003 proběhlo v Ratiboři finále literární a recitační dílny mladých opavských a ratibořských autorů Prowincja - matecznik słowa / Provincie - pramen slova. Nadnárodní projekt byl financován z fondu malých neinvestičních projektů Phare CBC Euroregionu Silesia a čestný patronát nad ním převzal polský nositel Nobelovy ceny za literaturu Czesław Miłosz. Z české strany se finále literární dílny zúčastnilo několik studentů Slezské univerzity v Opavě, opavských středních škol, ale i mladých autorů, kteří jsou již zaměstnáni. Klíčem jejich výběru bylo závěrečné hodnocení literárních prací uveřejněných v rámci opavské části projektu a připravenost recitátorů, kteří se pod vedením Zdeňky Pfefferové představili také před opavskou veřejností 21. září u příležitosti samostatného večera ratibořských autorů v sále kláštera Minoritů, doprovázeného navíc skvělým jazzovým bandem Grupa bez nazwu.

Je třeba také zdůraznit, že za duchovní patrony projektu si polští kolegové zvolili spisovatele Bolesława Leœmiana, Bruno Schulze a Bohumila Hrabala. Právě jejich tvorbě ve vztahu k provincii byl věnován odborný seminář U pramene smyslu. Lesmian, Hrabal, Schulz, v němž se představili přední polští odborníci (o Hrabalovi mj. hovořil polský bohemista prof. Jacek Baluch a vydavatel sebraných spisů autora Perliček na dně a majitel vydavatelství Pražská imaginace Václav Kadlec). Ze semináře vyjde sborník.

Kulturní program závěru projektu byl skutečně bohatý. Uskutečnila se řada setkání s předními polskými a českými spisovateli (Olgou Tokarczukovou, Ryszardem Krynickým, Ewou Lipskou, Krzysztofem Lisowským, Januszem Szuberem, Wojciechem Wencelem, Marzannou Kielarovou, Petrem Borkovcem, Václavem Burianem), u příležitosti křtu polsko - českého almanachu Od słowa ke slovu autorské čtení ratibořských a opavských básníků (Jacka Moledy, Marka Rapnického, Jerzyho Debinou, Libora Martinka) i s mladými autory z Ratiboře a Opavy. Nechyběly projekce filmů (Divoké včely, Samotáři, Angelus, Sanatorium pod klepsydra, Wojaczek) a setkání se současnými režiséry Bohdanem Slámou a Lechem Majewským. Ve večerních hodinách program zpestřily hudební koncerty, z nichž největší úspěch zaznamenala vystoupení Jaromíra Nohavici, Jaroslava Hutky spolu s Radimem Hladíkem, Hradišťanu, krakovského folkového sdružení Muzykanci, poznaňského Kwartetu Jorgi a recitál Katarzyny Waraksové, která interpretuje zhudebněné Leœmianovy básně. Prostor byl věnován také divadelním představením profesionálních i amatérských souborů a v představení pro děti Renety, goldeny dokonce vystoupil v jedné z hlavních rolí opavský básník David Bátor. Řadu programů natáčela polská televize.

Přeshraniční spolupráce, podpořená grantem EU, mění dosavadní pohled na roli kultury v pohraničí, chcete-li na periferii či v provincii. Ratibořští organizátoři dokázali, že velké kulturní akce se nemusí odehrávat pouze v kulturních centrech, ale i mimo ně, pokud se k tomu vytvoří určité podmínky a pokud se najdou lidé, kteří jsou ochotni a schopni věnovat svůj volný čas projektu, za který by se nemusely stydět kulturní centra jako Varšava, Krakov nebo Praha. Lokální múza není tedy žádnou Popelkou, neboť talenty se rodí všude, tedy i na provincii, ale může také rozkvést do nebývalé krásy a nadregionálního významu.

Obsah čísla 5/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.