Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 4 > A. J. Liehm: Starci a svazáci

A. J. Liehm

Starci a svazáci

Média jsou plná prodlužování lidského života. Když s tím má jedinec jistou zkušenost, uvažuje. Vidí kolem sebe, ale co, kolem sebe, především v sobě, jak starci sotva lezou, jak vědí, nebo ani nevědí, že nevědí, nechápou svět kolem, o televizi, rozhlase, tisku nemluvě. a protože žijí stále déle – moje babička říkala: Pámbu na mě zapomněl – oddaluje se hranice penzijního věku, což znamená, že nastupující generace čeká a čeká stále déle, až se uvolní místo. Stojí to obrovskou spoustu peněz, na obou koncích, a to jsem ještě nezačal o doktorech, nemocnicích, pokroku medicíny, protože každý pokrok něco stojí... Většinou docházím k závěru, že prodlužování lidského života je pro doktory a ne pro lidi.

Když Eugene Ionesco, mlád osmdesát let, seděl už jenom v křesle, zkroucený artrózou, řekl v jednom z posledních rozhovorů: „Stáří je nesdělitelná zkušenost, to se musí prožít...“ Taky si myslím. a ani nemusíte být zkrouceni artrózou.

Když bylo francouzskému spisovateli Vercorsovi (Moře mlčí, Nepřirozená zvířata... – ale kdo to ještě čte, hraje, pamatuje, najde v knihkupectvích, spíš antikvariátech, a má na to vůbec chuť?) tolik jako dnes mně, požádal jsem ho o text na téma: Žít starý. Protože potřebuji pomocníka, citát:

„Vzpomínám si, jak mě zarazilo, když Roger Vailland v jednom románu použil určitého adjektiva v charakteristice starého aristokrata, zvídavého muže vysoké kultury: ,Byl lhostejný,‘ napsal a podtrhl. Lhostejný k lidem vůbec, a vůbec k věcem. Ochablost, předtucha smrti. Představoval jsem si, že takhle dopadnu i já a mnozí si to o mně myslí. Jenom já ne, vůbec ne. Všechno mě zajímá, stejně jako včera, literatura, výtvarné umění, politika. Stejně jako dřív mě věci i lidé dokáží pobouřit i nadchnout. a přece, přece... Cosi se zásadně změnilo. Vůle k jednání. Do očí bijící nespravedlnost mě dokáže rozzuřit, ale už se proti ní nepozvednu. Nechodím už manifestovat (to je pro mladé), neprotestuji v tisku, nepodepisuji prohlášení. Únava? Skepse? Zřejmě obojí. Příliš mnoho smutných zkušeností mi zřejmě ukázalo, jak málo zmůže slovo proti moci. Dnes, okamžitě. Pokud jde naopak o budoucnost, věřím pořád stejně neochvějně, že myšlenky ovlivňují dějiny, tu víc, tu méně, ale vždycky se zpožděním. Jejich vliv si uvědomujeme pomalu – jen pro příklad: encyklopedisté a francouzská revoluce. (Nebo: jak dlouho trvalo, než české intelektuály uslyšelo Pražské jaro?).“

A co paměť, tělo, nejen nohy, choroby, nedostatek zajímavých a nových myšlenek nebo nápadů, jiný svět, představa starobince... To by byly další citáty.

Dost však o prodlužování, jsou i dobré zprávy. Kdosi mi zavolal z Čech: Svazáci vyhráli volby! Ach ano, svazáci, málem jsem na ně zapomněl, kdysi jsem na ně byl už starý a teď mi hned nedošlo. Určitě si dali poradit a zajeli za dědečkem i babičkou, ale tím to jistě nekončilo. Starci ujídají nejen chleba, ale i příští důchody. Když jde o nový, lepší svět, není nad svazáky. Pěkně je vylíčil ve svých vzpomínkách Ivan Klíma. Že mě nenapadlo, jak je to všechno podobné, chvílemi k nerozeznání. Svět je rázem krásně černý a bílý, třetí cesta vede do pekel a odpůrci či jinak smýšlející jsou prostě ďábli.

Takže šťastnou cestu, já tam už byl. Kundera měl pravdu: Ať staří mrtví ustoupí mladým mrtvým.

A. J. Liehm

Čtěte také:

Václav Jamek: Čistý záchod aneb Schwarzenberg

Tomáš Tichák: Perpetual motion food

Obsah Listů 4/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.