Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 1 > Jiří Němec: Státní svátek – Den Ústavy ČR

Jiří Němec

Státní svátek – Den Ústavy ČR

Tak jsme si 1. ledna někteří z nás připomněli 20. výročí vzniku samostatné ČR. Že by někdo z těch, kdo toto výročí zaznamenali, tuto událost i nějak oslavoval, je však krajně nepravděpodobné. A není to jenom proto, že už vznik dvou samostatných států před dvaceti lety oslavovali tenkrát třeba jánošíkovskými vatrami na horách spíše Slováci než my Češi, ale třeba i proto, že po zkušenostech z kdysi téměř povinných 1. májů už asi nikdy nebudeme umět slavit tak, jako si třeba Francouzi umí užít výročí pádu Bastily v roce 1789 a Američané svůj Den nezávislosti. Navíc ten termín: 1. leden! Den po Silvestru a oslavách Nového roku, když navíc 1. leden je již po léta stejně dnem volna. Vznik státu – samostatné České republiky si však něco zaslouží, nebo ne?

Ústava je základní zákon státu, zákon nejvyšší právní síly a navíc jakýsi organizační řád státu, který vyjmenovává všechny nejdůležitější státní instituce a vymezuje jejich vzájemné kompetence. Bez ústavy (vyjma snad Anglie) prostě není státu. Ústava samostatného státu – České republiky byla připravena a následně přijata tehdejší Českou národní radou (která se 1. lednem 1993 stala Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR) dne 16. prosince 1992, takže vznik státu stihla, a byla naší v pořadí historicky už 4. ústavou.

Jsou v Evropské unii státy, které si právě den přijetí ústavy státním svátkem připomínají. Brání něco tomu, abychom se k nim přidali? V roce 2013 budeme mít navíc devět volných dnů z titulu státních svátků. Co k nim přidat ještě jeden – 16. prosinec – Den Ústavy České republiky, který by jako státní svátek připadl napoprvé na předvánoční pondělí? Ústava a zvýraznění jejího významu a respektu právě ve spojení s následným vznikem samostatné České republiky si to podle mě zaslouží. Navíc v předvánočním období bude na oslavy, ale třeba i zastavení se a zamyšlení nad významem ústavy – základního zákona státu a minulostí a budoucností České republiky jako samostatného státu podstatně větší apetit než na den následující po silvestrovském veselí, na který připadá státní svátek nazvaný Den obnovy Českého státu. A díky státnímu svátku by si to uvědomili a časem třeba i vzali za své nejen politici, ale i „normální“ občané...

JUDr. Jiří Němec, Liberec

Obsah Listů 1/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.