Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 1 > Z domova > Milan Znoj: Politika nedopečená a vypečená

Milan Znoj

Politika nedopečená a vypečená

Milan Znoj Milan Znoj

Tahanice, disputace a taktizování všeho druhu byly k vidění v parlamentu, když poslanci a senátoři na několik pokusů volili prezidenta. V centru pozornosti se ocitla levice. Vládní sociálně demokratická, protože se ukázala být slabá a znesvářená, a opoziční komunistická, protože ze situace těžila a chtěla být zapojena do hry.

Za větší pozornost ovšem stojí ODS, která stála pevně a stále opakovala jediné: Václav Klaus na Hrad! Chtělo by se říci, hle státotvorná, ukázněná a odpovědná strana. Pravý opak je pravdou. Strana, která se udělala na varování před experimenty v politice a vehementním prosazováním "standardního" stranického systému, se najednou stala hybatelkou ústavních změn s poměrně nejasnými konci. Jak k tomu došlo? Situace, do níž se dostala volba prezidenta republiky, svědčí o ochromení stran. Schopnost dohody, domluvy a kooperace, jež je obsahem politiky, se vypařila. Strany nebyly schopny vytvořit smysluplnou prezidentskou většinu. Člověk by řekl, že dát ji mezi poslanci dohromady nemusí být těžké.

Už léta čteme, že politici jen kšeftují za zády občanů. Vděčná byla v tomto ohledu opoziční smlouva. Teď při volbě prezidenta už nastaly zákulisní machinace každého s každým. V první volbě údajně nejprve špidlovci upekli prezidentství Petra Pitharta, potom je zemanovci podrazili a volili Václava Klause. Ve druhé volbě to bylo zas naopak a do všeho se pořád pletli komunisti, kteří se nabízeli, ale nechtěli se prodat pod cenou. Pro třetí volbu se měl najít jako většinový kanditát člověk nepolitický a všeobecně vážený, nejlépe z akademických kruhů. Našli se i takoví, když ale viděli zblízka politické dohadování, řekli si, že tohle nemají zapotřebí. Jedině Janu Sokolovi, který již jistou otrlost ve vrcholné politice získal, vydržela odvaha déle.

Hysterické vidění toho, jak se dává dohromady většina, otupuje úsudek a reálné posuzování. Novináři nás sice varovali před tím, co poslanci upečou, realita však byla - nedopečená. Nejenže nevznikala zákulisní národní fronta, ale politici nedokázali ani udělat slušný politický kšeft. Když nebyl zvolen Václav Klaus ani Miloš Zeman, bylo možné to považovat za doklad racionality. Leč ona zdánlivě racionální většina se v každém jiném ohledu projevila jako nestálá, chaotická a impotentní.

Zákopy, které vykopala ODS, jsou hodně hluboké. Strana říkala a stále říká: buď nás berete s naším čestným předsedou, nebo nic! ODS tak činila každou volbu prezidenta nejistou. Bez ohledu na další vývoj událostí jsme v situaci, kdy strany nejsou schopny se domluvit, jsou rozhádané (některé i uvnitř) a neschopné většinové akce. Zatím se politická impotence dotkla jen prezidentského úřadu, ale může se šířit.

Zastánci přímé demokracie mohou mít radost. Když jsou politici takto neschopní, mohou přece o politických věcech rozhodovat přímo občané. Konec konců, proč by nemohli. Legrační je, že tento typ demokracie u nás začala prosazovat zrovna ODS. Ovšemže skutky, nikoli slovy, jak jsme ostatně u této strany zvyklí.

Únor 2003

Milan Znoj (1952) - filosof, historik filosofie, publicista, člen redakční rady a stálý spolupracovník Listů.

Obsah čísla 1/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.