Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 1 > Ohlasy a glosy > Václav Burian: Demagogie v míře přípustné

Glosy

Václav Burian

Demagogie v míře přípustné

Demagogii v míře u politika myslím přípustné si dopřál Václav Klaus ve svém prvním prezidentském projevu k veřejnosti, když rozlišoval lidi s posledním desetiletím spokojené a nespokojené. "Názory lidí se liší a lišit budou. Třeba i proto, že se některým z nás v životě daří, že mají plný osobní život, že mají zajímavé zaměstnání či povolání, které jim přináší odpovídající uspokojení, odměnu i společenskou prestiž. (...) Jiní byli pasivnější či pohodlnější, obávali se riskovat, chtěli si možná spíše počkat nebo prostě neměli docela obyčejný kousek toho svého tolik potřebného štěstí. Ti dnes dávají najevo zklamání."

Manipulace je snesitelná i proto, že projev setrval v tónu celkem vlídném, i proto, že politikové se přirozeně vydávají za strůjce úspěchů vlastních, ale i těch, na nichž nemají žádnou zásluhu. Tohle patrně nikdy nebude jiné.

A přece je třeba mít se na pozoru ani ne tak kvůli našemu vztahu k novému prezidentovi, jako kvůli zachování rozumu a vlastních poznávacích schopností. Radují-li se ze zvolení Václava Klause spíše schopní, pracovití, odvážní a obdaření štěstím, znamená to, že ze zvolení dejme tomu Jana Sokola, Petra Pitharta, Jaroslavy Moserové, Otakara Motejla by se radovali spíše neschopní, líní a bázliví něšťastníci? Na tuto interpretaci - popisovanou ovšem jinými slovy - přistupují také někteří Klausovi odpůrci: podle nich je nový prezident prostě oblíbencem těch, kteří "si pomohli".

Jak se však mají do těchto kategorií vejít ti, jimž se poslední desetiletí vydařilo, a přece nebyl Václav Klaus jejich kandidátem? Ba i ti (mezi něž patří pisatel těchto řádků), kteří jsou názoru, že se jim dařilo spíše navzdory mnoha politickým a ekonomickým nápadům nového prezidenta?

O autorovi - Obsah čísla 1/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.