Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 2 > Ohlasy a glosy > Olga Šulcová: Snadné terče

Olga Šulcová

Snadné terče

Odehrál se před časem takovýto příběh: Newyorská novinářka jde po ulici a kouří. Zničehožnic jí jakási kolemjdoucí paní vyrazí cigaretu z ruky. Novinářka v první chvíli ohromeně strne, pak se za ženou rozběhne - "Proč jste to udělala?" ptá se. - "Přece si nebudete zatloukat další hřebík do rakve!" odpoví paní nesmlouvavě.

Lze mít za to, že dotyčné jde skutečně o zdraví spoluobčanů? Těžko. To by jí přece musely ještě víc než jedna zapálená cigareta na ulici vadit zapálené motory okolojedoucích automobilů. Ona nejspíše pod vlivem protikuřáckých kampaní pustila z vodítka komandovací pud; dala průchod netoleranci, která se jinak už nenosí, a navlékla ji do hávu správného jednání. Je zřejmě přesvědčena, že patří k uvědomělejší části lidstva, a tudíž má na poručníkování právo. Lidé bez pevného životního programu a střídmého rozumu sebou ochotně nechávají manipulovat a média pro to dělají, co mohou. Bez nich by dotyčná na svou nelásku ke kuřákům možná ani nikdy nepřišla, a pokud ano, nedovolila by si na veřejné ulici to, co si dovolila.

Nikdo soudný si už dnes nemyslí, že kouření je neškodné. Pro jeho škodlivost jsou důkazy, a je jedině správné, když existuje zákaz kouření na místech, kde je pod jednou střechou víc lidí pohromadě. Nic by se ale nemělo přehánět. Přehánění je nakažlivé, má tendenci narůstat, a to nejenom za mořem, ale i u nás doma. Ty snadné terče! Taky lze lidem nakazovat, aby na svých zahrádkách pod pohrůžkou pokuty vypleli všecky pampelišky, jak se na tom docela nedávno usnesli městští radní v Karviné. Asi tam už jiné problémy - například s kriminalitou anebo s čistotou veřejného prostranství - vyřešili.

Škoda, že spravedliví mezi námi, co chtějí pro všecky plíce a zahrádky jen to nejlepší, nebrojí se stejnou vervou a nasazením třeba proti tomu, aby kdekdo mohl vlastnit nějaký kvér (USA) anebo po nocích nosit kradené mobily a autorádia do nonstop bazarů (ČR). Onehdy se rozhlasová moderátorka ptala pražské policejní mluvčí, kolik je v našem hlavním městě celonočních výkupen použitého zboží. Když se dozvěděla, že šest tisíc, myslela, že se přeslechla.

Nejde tu pouze o cigarety, plevel či snad o mne - jsem celoživotní nekuřačka. Jde o princip. Docela mě vytáčí představa, jak si v nějakém budoucnu nesu z cukrárny balíček se zákusky a kterási náhodná paní mi ho vyrazí z ruky, řkouc: "Chcete být obézní a mít zvýšený cholesterol?" - Ať mě nechá! Chci si své oblíbené hřebíky do rakve ponechat. Alespoň některé.

A ještě k pampeliškám. Jsou krásné. Září na zelené trávě jako malá slunce. Proslulá je jimi například jedna velká louka u Vídně. Jezdí se pohledem na ni potěšit lidé ze širokého okolí.

O autorce - Obsah čísla 2/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.