Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 3 > Literatura > Jiří Vančura: Zemřel Vladislav Kavan

Jiří Vančura

Zemřel Vladislav Kavan

Podvakrát - v roce 1993 a v minulém ročníku - byl autorem výtvarného doprovodu Listů český malíř žijící v italském Bolzanu Vladislav Kavan. Svůj přátelský vztah k našemu dvouměsíčníku však osvědčoval již dříve, v době, kdy exilovým Listům bylo zapotřebí každé liry, aby mohly vycházet a pronikat zakázanými cestami ke stovkám a postupně tisícům čtenářů v normalizovaném Československu. Vladislav Kavan, který svůj výtvarný talent záhy osvědčil i v Itálii, svém novém, exilovém domově, tehdy své pochopení nejednou projevil vítaným sponzorským darem.

V jihotyrolském Bolzanu nezačínal od počátku, navázal na své dílo, jímž se stal známým již v Československu. Odešel odtud záhy po sovětské invazi nikoli za mezinárodním úspěchem, ale pro stálou životní potřebu umělecké svobody. Tento výtvarník, jemuž se příčila každá moc zasahující do lidských osudů a který, jak se kdysi vyznal, nikdy nenamaloval agresivní obraz, získal ve svém novém domově a v okolních zemích značnou popularitu a uznání. Proslulými se stali zejména jeho lvi, kteří nejsou ani karikaturami živočišných králů, ani lidmi, ale zvláštním, laskavým druhem, vyvolávajícím zájem a vybízejícím k přemýšlení.

Co se za Kavanova života nepodařilo, bylo seznámení české veřejnosti s tímto osobitým a veskrze sdělným umělcem. Měla by to napravit celoživotní výstava v Praze, připravovaná na příští rok. Ano, výstava celoživotní: Vladislav Kavan počátkem července ve věku nedožitých osmdesátin v Bolzanu zemřel. Připomínáme ho jedním z jeho obrazů v naději, že se záhy budeme moci seznámit s desítkami ostatních, rozličných a neméně pozoruhodných.

O autorovi - Obsah čísla 3/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.