Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 1 > Dopisy > DOPIS - Jaromír Němec: Střihneme si převtělení?

Jaromír Němec, Praha

Střihneme si převtělení?

(k Listům 6/2003)

Český klub skeptiků Sisyfos má pravdu. Jeho předsedkyně Nosková má pravdu (Věra Nosková: Střihneme si převtělení?). Konečně jsem prozřel. Věřím ode dneška jen vědě, vědě racionální, přísně empirické, pozitivní a jako takové jediné schopné přivést lidstvo ke skutečnému míru a blahobytu. V přírodě nepůsobí žádné nadpřirozené (metafyzické) síly. Pozitivní věda znamená vítězství rozumu nad tmářstvím, pověrami a všemi bludnými nesmysly, jako je víra v reinkarnaci (metempsychózu), v anděly a duchy.

Když v letech hladomoru na Ukrajině komunističtí komisaři přesvědčovali lidi o nesmyslnosti jejich víry v Boha, použili následující metodu: Řekli jim, ať se klidně jdou do kostela pomodlit a poprosit Pánaboha o chléb. Když pak věřící vyšli z kostela, čekali na ně komunisté. Komisař vykřikl: "Tak co! Modlili jste se o chléb?" - "Ano," zněla odpověď davu. "A máte ho?" Ticho. "Nemáte!" vykřikl komisař za ně. Vyhladovělé oči sledovaly jeho šklebící se tvář. "Tak se teď pomodlete k nám. Řekněte: soudruzi, dejte nám chléb!" Ticho. Tísnivé ticho hladovějících. "Soudruhu, prosím vás, dejte nám chleba!" ozvala se nenadále jedna stařena. V tu chvíli komisař luskl prsty, a z postraní ulice vyjel náklaďák plný chleba. Lidé se seběhli a za okamžik byl chleba pryč. "Tak co," hřměl na ně komisař, stoje rozkročen na střeše náklaďáku, "kdo vám dal chleba? My, nebo Pánbůh?" Ticho. Zahanbené ticho. Komunističtí komisaři si tak svým osobitým způsobem do sytosti zaskeptičili.

Paní Nosková ovšem není na tak primitivní úrovní. Její skeptičení, její četné brilantní argumenty, které mají přesvědčit vzdělanou veřejnost, že reinkarnace, duchovní život, božské bytosti a víra v Pánaboha jsou holými nesmysly, opiem lidstva, jsou však v jádru naprosto stejné jako argumenty komunistického komisaře. Tedy argumenty přesvědčeného materialisty. Kdepak myšlenková nezávislost, natož střízlivost. Komisaři skončili po rusku u vodky. Paní Nosková po česku u piva. K samotnému obsahu jejího článku budiž ještě řečeno slovy T. G. Masaryka: "S vírou a pověrou je to u mne asi tak jako s klíčem a paklíčem."

Obsah čísla 1/2004


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.