Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 6 > Petr Kolář: Mnozí se smějí…

Petr Kolář, Praha

Mnozí se smějí…

(K anketě z Listů 5/2004 Listopadové vize po patnácti letech)

Přicházím sice s křížkem po funuse, ale přece jen přicházím s pár slovy k tématu Jak jste si představoval, že bude Československo vypadat za patnáct let.

Zkušenost více než dvacetiletého pobytu v západním světě mě vedla k velké opatrnosti co do proměny naší společnosti po pádu komunismu. Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem po tak dlouhé době prvně přejel hranice z Rakouska do Mikulova; bylo to ještě za tmy 23. prosince 1989. Za svítání jsem dorazil do Brna, a to město mi připadalo strašlivě šedivé, jakoby zaprášené od Petrova až na Výstaviště. Co se s tím dá dělat, ptal jsem se jako Moravák při pohledu na tohle naše hlavní město. Čím přitáhne zájem těch, kdo dnes hýbou hospodářstvím a následně i politikou a celou společností?

A přesto jsem i já podléhal několika tehdy běžným iluzím. Myslel jsem na „naše (proslulé!) demokratické tradice“ – kam se na nás v tomto ohledu hrabou třeba Poláci… Spoléhal jsem na naši někdejší průmyslovou vyspělost, říkal jsem si, to se přece jen tak neztratí, dostaneme se z toho určitě rychleji než ostatní. Očekával jsem cosi podobného, jako byla ochota Západoevropanů, jmenovitě Němců, pustit se do usilovné práce a všemi silami usilovat o nápravu škod, které válkou vznikly. Říkával jsem, že první roky se budou muset nažrat obvyklí žralo(č)­kové, lovící v kalných vodách přelomové nejistoty, ale myslel jsem tak na pět, nanejvýš deset polistopadových let. Myslel jsem si, že jsme společnost rovnocenná západní Evropě, jen dočasně ujařmená Azbukem, a že se jako taková projevíme, jen co Azbuk zmizí.

Bylo v tom hodně iluzí. Všechno je daleko pracnější a namáhavější.

Neuvědomoval jsem si, do jaké hloubky zasáhla ta desítiletí totality každého z nás, včetně nás, kteří jsme část té doby prožili na Západě. Kolikrát už jsem si v Praze po nějakém incidentu musel říci, „tak vidíš – dvaadvacet let jsi žil v západní Evropě, a přesto reflexivně, spontánně jednáš jednou jako ušlápnutý, jindy jako chytračící soudruh, a ne občan!“

Na druhé straně jsem si myslel, že naše cesta do EU bude delší, že nás tam nebudou tak rychle chtít. A nedocenil jsem ztrátu proslulé „rovnováhy strachu“, způsobené existencí dvou bloků. Věděl jsem o jednání USA jmenovitě v Jižní Americe hodně, ale nemyslel jsem si, že by je hegemonistické pokušení mohlo tak poblouznit, jak jsme toho v posledních letech svědky.

A především – pořád jsem měl před očima obecné blaho, bien commun, a myslel jsem, že to bude hlavní motor jednání v nově utvářené české společnosti. Mnozí se hlasitě smějí, když to dnes ještě někde řeknu.

P. S. Ačkoliv jsem zažil v cizině mnoho sporů mezi Čechy a Slováky, nemyslel jsem, že z toho bude rozvod. Jen v nejskrytějším koutku duše mi občas tahle eventualita zahlodala, ale doufal jsem, že to překonáme. Nestalo se, jako se toho nestalo a naopak jinde zase stalo opravdu hodně.

Celá anketa:

Obsah Listů 6/2004


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.