Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2007 > Číslo 4 > Tomki Němec: Kuba

Tomki Němec

Kuba

Na Kubě jste byl víckrát…

V roce 1994 jsem viděl ve zpravodajství nebožáky, kteří se na čemkoli, co plavalo, pokoušeli odplout do USA. Zajímalo mne, v čem žijí, když riskují životy. Chtěl jsem ukázat, proč to dělají a jak je socia­lismus reálně nepoužitelný, protože nerespektuje základní potřeby – svobodu, volnost. Že mne vyhostili, byl důsledek. Bohužel se mi tím asi zavřely dveře a nemohu v projektu pokračovat.

Náš reálný socialismus se vyznačoval šedí. I z va­šich snímků je zřejmá ošuntělost. Vyrovnává ji slunce, temperament, blízkost moře? Myslím na vizuální dojmy, nikoliv politické hodnocení…

Vnímám, proč tam jsem, a to nebyla turisti­ka. Lidé, kteří tam jezdí na dovolenou, pomá­hají udržovat nedemokratický režim. Kdyby se zajímali, asi by i na dovolené mohli být užiteční, ale jsme stále stejně nepoučitelní. Běžní Kubánci jsou prima, otevření, ­vzdělaní, temperamentní. Klima hraje roli, přirozeně.

Jak se navazuje kontakt s lidmi na ulici, v baru?

V baru netuším, běžný Kubánec do baru asi nechodí, neb na to nemá. Navazování kontaktů je přirozené, rychlé a někdy otravné. Jste zpestření, cizinec, potencionální chodící peněženka, v lepším případě kontakt se svobodným světem.

Může umění světu aspoň trochu pomoci?

Co pomáhá, jsou peníze. Pokud fotografie prodám a výtěžek věnuji na konkrétní účel, pak asi ano. Pomůžu nepatrně, rosnou kapičkou, v záplavě průserů a sraček… Možná někomu o pár dnů přežít. I výstava typu přímá akce může být užitečná, vybere-li se od lidí a účelně se finance použijí…

Svůj internetový archiv zabezpečujete. Je u nás pirátství horší než ve světě?

Netuším. Používám standardních ­pro­­střed­ků. Myslíte-li digitalrailroad, je to prostředník k obživě. Mohu kdekoli, kde je internet, s vámi uskutečnit vydání fotografií v Listech. A přitom sedím v Asii… Mám archiv i aktuality s sebou. Poslední zkušenost je, že mi v Belgii ukradli fotografii, kterou použili na titul knihy. Ofotili ji z jiné publikace a ořízli. Leč netuší, že ČR už není banánová republika.

Fotografie si někdy žije vlastním životem i jinak. Slavný snímek Václava Havla vstupujícího do moře zdobí životopis od Johna Keana, který má mnoho znaků pamfletu. Nevadí to?

No jo. Spolupracoval jsem se slušným člově­kem, který si také naběhnul. Mrzí mne to kvůli Václavovi, protože ho mám rád a rozhodně bych mu ublížit nechtěl. Můžete si dát do smlouvy, že nechcete, aby fotografie byla publikována ve fašistických, komunistických, rasistických souvislostech… To mám ve smlouvě s agenturou, která mne zastupuje. Ale fakticky si nedovedu představit, jak toto dohlídat.

Mnozí vaši kolegové si stýskají, že předvést své ambice mohou jen ve vlastních publikacích či na výstavách, ale stále hůř v tisku…

Bohužel. Je to celosvětový trend. Popravdě mne (domácí) tisk nezajímá, nekupuji jej. Kdyby BBC vycházelo jako denní tisk, určitě bych si je předplatil. Vše je podřízeno diktátu zoufalosti, ale to by byla dlouhá debata. Ale: naučil jsem se s tím žít a je to v pohodě.

-vb-

Tomki Němec (1963) je jedním z nejvíce ceněných českých fotoreportérů posledních let, a to i ve světě. Byl mj. osobním fotografem prezidenta Václava Havla, od roku 1993 je ve svobodném povolání (agentura Anzenberger Vídeň). Více na adresách www.tomkin.cz, www.digitalrailroad.net/tomkin. © Tomki Němec

Obsah Listů 4/2007

Související články

Ľubo Stacho: Projekt Slovensko – tajomná a spirituálna krajina

Roman Polášek: Portréty

Andrej Bán: Snažím sa vidieť príbeh


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.