Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 3 > Stručně: Tomáš Tichák, Václav Burian: Krize poslední, předposlední a jiné

Tomáš Tichák, Václav Burian

Krize poslední, předposlední a jiné

Bylo by nám zatěžko solidarizovat se s formací, která nedávno odešla z Literárních novin. Před touto poslední krizí byla totiž krize předposlední, od níž je – morálně vzato – nástupcem LtN spíše Kulturní čtrnáctideník A2. To tehdy, během krize předposlední, byl ignorován hlas většiny členů Společnosti pro Literární noviny, jak se je podařilo po létech chaosu dát co možná přesně dohromady. Jeden z nás by mohl dodat – jako dlouholetý člen Společnosti sebekriticky –, že onen vlastník Literárních novin se ovšem jako vlastník začal na chvíli chovat, až už bylo skoro na všechno pozdě.

Jiná věc je, že i bez osobní účasti v krizi současné a hlubšího zasvěcení do osobních aspektů, z pouhých otevřených zdrojů (tedy z četby tištěného) je zřejmé, že ti, kdo týdeník převzali, nejsou nepodobni slonům v porcelánu. Literární noviny převzalo s nějakými ambicemi – říkejme tomu tak – „prostředí blízké sociální demokracii“. Ovšem místo aby si autoři s ČSSD spojovaní, za ČSSD kandidující či ČSSD už někde zastupující uložili zdrženlivost, výskyt jejich jmen v týdeníku zhoustl. Jiří Havel, Jan Mládek ani třeba Jiří Paroubek nejsou autoři, které bychom v Listech odmítli; ostatně Jiří Havel zde v posledních letech publikoval nejednou, k potěšení redakce a patrně i mnoha čtenářů. Ale v Literárních novinách se po jejich převzetí vydavatelem „blízkým ČSSD“ měli straničtí představitelé nějakou dobu objevovat spíše méně, ba nemuseli se tam nějaký měsíc objevovat vůbec. Poučení z krize bude hodně, ale například toto je už teď zřejmé: sociální demokracii to půjde s oním získáváním inteligence, přemýšlivé mládeže, středních vrstev a o kterých všech vrstvách se takto poslední dobou mluví ještě hůř, než se dalo dosud čekat.

Tomáš Tichák, Václav Burian

Obsah Listů 3/2009
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.