Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 1 > Listy a Pelikánovy dopisy

Listy a Pelikánovy dopisy

V prvním čísle 40. ročníku nabízíme úryvky z korespondence Jiřího Pelikána z doby exilových začátků i návratu Listů domů; poslední připomíná, že existence časopisu tohoto druhu nebyla samozřejmá asi nikdy. Některé pasáže byly přetištěny ve sborníku Jiří Pelikán 1923–1999 (OPS Občanský dialog, Praha 2003).

Dušanu Havlíčkovi

20. října 1970

Podle dohod se zdejším a francouzským tiskem jsem si vypočítal, že bych mohl vydávat LISTY od 1. ledna 1971 (výročí pléna ÚV KSČ) pravidelně, a to jednou za dva měsíce. Jednak kvůli ceně, jednak produkce zde trvá měsíc, jednak to chci zaměřit hlavně domů a ta doprava různými cestami taky trvá. Přitom chci podle doporučení z domova aspoň 50 procent obsahu věnovat reprodukci článků, projevů a zpráv o tom, co se děje ve světě v souvislosti s ČSSR a soc. blokem, co se dnes doma nedozví a co potřebují vědět spíš než naše úvahy o kapitalismu či minulosti.

Proto ne Literárky, ale LISTY, které navážou na tradice LL, Reportéra, Politiku atd. Chci sestavit redakční radu a pozvat do ní Edu G., Otu Š. a další, včetně Tebe. (...) Nebude to jednoduché, ale hodně si od toho slibuji. Vezmu to taky pod kontrolu a nepřipustím v tomto orgánu žádné věci, které by nahrávaly Husákovi a Moskvě...

Řím, 26. ledna 1971

Poslal jsem Ti v těchto dnech první číslo „Listů“, které budou nyní vycházet pravidelně jako dvouměsíčník. Doufám, že se přihlásíš k odběru a hlavně, že budeš spolupracovat...

Řím, 16. prosince 1978

Jiný problém vyplývá z toho, že 10. výročím jsme skončili období obrany „jara“ (ne ovšem zcela) a vracení se k roku 68 (taky ne zcela) a že musíme nabízet pohledy dopředu, východiska nebo aspoň elementy k přemýšlení o tom. Z domova lidi okolo „euráků“ (jak se jim říká – eurokomunistům) stále tlačí na to, abychom omezili tu aktuelní část (kterou doma „zasvěcení znají“) a přinášeli víc informací o eurokomunismu nebo socialismu, o Západu vůbec, zahraničněpolitické úvahy, překlady zajímavých článků atd. Naproti tomu naši předplatitelé venku (asi 2500 platících lidí, kteří nám umožňují vlastně celý podnik držet) si spíše přejí i informace z domova a neradi vidí teoretické úvahy, zvláště přístupné v západním tisku. Jak z toho? Poraď coby zkušený novinář! Snad bychom měli konečně letos uskutečnit nějakou užší poradu nejkvalifikovanějších spolupracovníků Listů s rozborem dosavadní práce a zamyšlením, jak dál (už do 10. ročníku! to je průser, jak to utíká!!!).

Řím, 5. února 1991

Budeme Listy vydávat ještě tento rok, protože máme na kontě nějaké rezervy a můžeme proto doplácet deficit, asi 80 000 Kčs na číslo. (...) V tomto roce se ukáže, zda můžeme najít pro sebe nějaké místo, jaký udržíme náklad (10–15 000) a jak v budoucnu sehnat peníze, protože při tomto nákladu nemůžeme být finančně soběstační... Když neprorazíme a nezlepšíme obsah (!), tiše odejdeme ze scény na konci roku 91.

Olze Šulcové

Řím, 20. října 1996

V Praze jsem byl zcela zaneprázdněn hledáním nějakého východiska k záchraně Listů. (...)Mám obavu, že budeme spíše končit nebo se pokusím najít nějakou formulaci typu, že „přerušujeme dočasně vydávání Listů, ale doufám, že budeme pokračovat...“. Jsem si jist, že časopis tohoto druhu demokratická levice a naše společnost potřebuje a ještě více bude v budoucnu potřebovat, ale víc vlastních peněz – coby penzista – do toho vložit už nemohu.

Obsah Listů 1/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.