Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 2 > Pelikán v Evropském parlamentu

Pelikán v Evropském parlamentu

Fakt, že Listy prožívají svůj už 40. ročník, se sluší oslavovat i připomínáním zakladatele. Nabízíme další ukázku z korespondence Jiřího Pelikána s Dušanem Havlíčkem, která připomíná jeden z největších politických úspěchů exilu, totiž že se Jiří Pelikán stal – za Italskou socialistickou stranu – prvním českým poslancem Evropského parlamentu.

Havlíček Pelikánovi

Plan-les-Ouates, 17. června 1979

... v pondělí po volbách jsem zakoupil pařížský Le Matin, a protože jsou to pořádné noviny, tak to tam stálo černé na bílém: Pelikán zvolen. Asi teď budeš mít problémy, ale jiné než předtím. Samozřejmě že Tě každý tak či onak bude identifikovat s Pražským jarem a bude to – zejména zpočátku – hodně připomínat. Ale myslím si, že jsi byl zvolen jako italský občan italskými občany na socialistické kandidátce: a to je Tvůj první a základní závazek. Koneckonců, budeš-li hájit zájmy (západo)evropské levice, budeš tím automaticky přispívat i k zájmům našim. Nebude to asi snadné najít „zlatou střední cestu“ mezi funkcí vedoucího „čs. socialistické opozice“ venku, vydavatele Listů a vším, co s tím souvisí, a mezi mandátem, který Ti – opakuji se – svěřili Tví italští spoluobčané. Mohu-li Ti k tomu něco říct, pak tohle: dívej se na věci z nadhledu a jen si proboha nenech natrvalo přilepit nálepku nějakého málem zoologického jevu z cirkusu zvaný Východní Evropa.

Pelikán Havlíčkovi

Řím-Sperlonga, 29. července 1979

... chci odtud odpovědět na přání aspoň části gratulantů. Vy jste ovšem mezi prvními, kterým bych chtěl ze srdce poděkovat a současně se omluvit, že je to s takovým zpožděním. Ale jistě to pochopíte, jsem trochu jako v Jiříkově vidění. Abych se přiznal, tak jsem si během té volební kampaně ani pořádně neuvědomil, co to všechno znamená vstoupit najednou v mém věku do západního politického života. Především to znamená velkou ztrátu času na schůzích, kterým jsem už odvykl, zaujímat stanoviska ve vnitropolitických otázkách, kterým jsem se dosud vyhýbal, a potýkat se s tím, jak spojovat hájení italských zájmů s pohledem levice a navíc ještě s ohledem na to, co se děje u nás doma. Tvoje „radílkování“ se mně při tom uvažování hodí a nemusíš se nijak omlouvat. Naopak oceňuji, že na to myslíš a říkáš mně otevřeně, čeho se vyvarovat. Tomu říkám kamarádství. To víš, protože se najednou o tobě hodně píše, dostaneš novou funkci a někteří si myslí, že tím i vliv a prachy, tak se mně ozvalo tolik „přátel“, že jsem ani nevěděl o jejich existenci. Ale tak to v životě chodí: nejvíce Ti lezou do prdele lidé, kteří celou dobu nejvíc pomlouvali (i teď čekají, až uděláš nějaký chybný krok). Ale píšou, zvou, navštěvují, vnucují se, mají moc návrhů a požadavků – takže je nápor na nervy, protože s tou hodností musí být člověk slušný ke všem, že jo? Duňa by jistě řekla „houbelec a pošli je někam“, ale já jsem chlapec s vychováním z c. k. staroslovanského gymnázia v Olomouci.

P. S. Pozdravuj Jirku Daneše, jemuž děkuji za připojené pozdravy a jemuž poskytnu, bude-li to skutečně chtít, interview, ale ne společně s Otou Habsburkem, se kterým jsem se ale na chodbě parlamentu seznámil... strašně se podobá starému mocnáři, jak jej znám z fotek, takže mne napadla spousta fórů z Haška. Ale nejsem moc rád dáván do souvislosti s ním, spíše mne láká ten Eskymák z Grónska, kterému jsem vysvětlil naši spojitost přes Welzla.

(Redakčně kráceno, většinu úprav zde nevyznačujeme; za poskytnutí dopisů děkujeme Dušanu Havlíčkovi.)

Čtěte také:

Listy a Pelikánovy dopisy

Poslední rozhovor s F. Krieglem

Obsah Listů 2/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.