Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 6 > Dopisy: Svoboda zvířat v Brně

Svoboda zvířat v Brně

Svoboda zvířat je poměrně úspěšná organizace, která bojuje za práva zvířat, aby prožila život v pohodě ve svých přirozených podmínkách, a podobně jako několika jiným organizacím v České republice jí jde cílově o změnu postoje lidí ke zvířatům. Jsou to cítící tvorové jako my lidé. Dnes už máme i mnoho důkazů jejich inteligence, tedy že jejich jednání není určováno jen pudy. Jde o to, abychom je přestali dělit na člověku užitečná a neužitečná, abychom pochopili, že každý život má cenu sám o sobě.

V Brně jsme pořádali v září infostánek, který byl téměř týden postaven naproti Mahelovu divadlu. Pod metodickým vedením pracovnice Svobody zvířat Mgr. Lucie Moravcové se tu mnoho lidí dozvídalo, jak zbytečné je utrpení zvířat v kožešnickém průmyslu. Daří se omezovat módu kožešin a postupně rušit kožešinové farmy. Přesto umírají miliony zvířat chovaných pro kožešinu. Z nejhorších jsou poměry v Číně, kde ochrana zvířat není zavedena a kvůli kožešině jich tam umírají miliony. Jsou stahována z kůže často i zaživa. Také jde o omezení nebo úplný zákaz lovu velryb a jiných mořských savců, omezení devastujícího lovu ryb zejména v mořích, kde se bezohledným lovem ničí podmínky pro život. Je mnoho způsobů utrpení hospodářských zvířat, klecové chovy slepic, produkce brojlerů, klece pro prasnice, vazné stáje atd.

Laboratorní zvířata jsou zneužívána v obrovských počtech, i když je možno většinu pokusů nahradit. Zatím se podařilo získat některé výrobce čisticích a kosmetických prostředků, aby vyráběli bez pokusů na zvířatech. Označují je dvěma králíčky s hvězdičkou. Těžko se daří omezovat obrovské počty zvířat pro pokusy asi hlavně kvůli nepřístupnosti laboratoří a nemožnosti získat informace. Patrně je chov laboratorních zvířat dobrým byznysem,

Mezi všemi, kdo považují ochranu zvířat za potřebnou, se našlo jen malé procento vegetariánů a vegani vůbec ne. Lidé většinou odůvodňovali konzumaci masa tím, že jim chutná, někteří se domnívají, že je maso nezbytné, zejména pro děti. Mnoho dotazovaných však uvedlo, že by žádné zvíře nezabili, že když si koupí u řezníka maso, nemyslí na to, jak bylo získáno. Hluboce zakořeněno je dělení zvířat na užitečná a škodlivá. Pro ta škodlivá mnoho lidí nemá slitování – například krutá, zdlouhavá smrt holubů, vrabců, některých hlodavců a jiných tvorů, považovaných za „škodlivé“, jedy nebo v pastích je mnohými přijímána bez protestu.

Že je potřeba zvířata chránit, na tom se shodli všichni, kterých jsme se v rámci naší ankety ptali. Jinak už vyznívá mínění o konkrétních způsobech jak omezit kruté zacházení se zvířaty.

Eva Dobšíková, členka Svobody zvířat, Brno

Obsah Listů 6/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.