Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 1 > Stručně: Marcela Hutarová: Hédonismus také slovně

Marcela Hutarová

Hédonismus také slovně

Naše společnost je často charakterizována jako povrchní, trpící nedostatkem mravních ideálů. Nelze se divit, že podléhá bezduchému požitkářství. A tak přání s obratem „užijte si to“ slyšíme často, ať už se to týká návštěvy divadla, výletu, společenského setkání či svátků. Samozřejmě média nezůstávají pozadu a moderátoři přičinlivě rozšiřují používání tohoto výrazu, často vyprázdněného, v nových, méně obvyklých situacích. Ve veřejnoprávním rozhlase zaznělo oblíbené „užijte si to“ před poslechem písně, a dokonce před vystoupením známé osobnosti v pořadu Jak to vidí. Slovník spisovného jazyka českého z roku 1966 zachycuje v uváděných příkladech pouze slovo užít, tedy užít pohybu, procházek, zábav atd. Současný životní styl donutil jazyk se přizpůsobit a přidal ke slovesu zvratné si, které vytvořilo celek adresnější, naléhavější a dodalo nádech povrchního zážitku. Není náhodou, že se slovo prožít, které má solidnější zvuk, používá mnohem méně. Také rozšíření výrazu těšit se a jeho bezduché zneužívání je tohoto druhu. Zejména moderátoři komerčních televizí se chytají nasládlého marketingového jazyka, když slovním obratem „můžeme se těšit na“ zvou na pořady nebo sdělují, že na druhý den se na – nevadí, že neviditelné – diváky těší kolegové XY. V duchu všeobjímající „natěšenosti“ vyzněla před časem jedna upoutávka, podle níž se diváci mohou těšit – na zprávu o zdravotních potížích známého sportovce. I k přispění na Fond opuštěných dětí se vyzývalo slovy: Bavte se a pomáhejte! Zaznělo i heslo: Svět se baví, bavte se s námi. A tak se vychovávají lide natěšení a ubavení. Maně se vybavuje odvěký program vládců „chléb a hry“.

Marcela Hutarová

Obsah Listů 1/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.