Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 3 > Krzystof Gołuch: Narušování stereotypů

Krzystof Gołuch

Narušování stereotypů

Aby někdo mohl tak vroucně vyprávět o lidech postižených, nemocných, osudem zlomených, musí prostě být dobrý člověk. Krzysztofovy snímky mají skrytý kód, který způsobuje, že lidé na nich zachycení mě zvláštně obohacují. Pokaždé v nich nalézám odpovědi na otázky po hierarchii životních hodnot. Existuje mnoho snímků zachycujících postižené, na kterých jsou naším očím postižení jen předhazováni, a už nic jiného. Na Krzysztofových snímcích vypadají skvěle, mám pocit, že jsou úplně zdraví, a to je tajemství velké fotografie – lidi nemocné ukázat jako zdravé, místa temná rozjasnit a ve zdánlivé ošklivosti nalézt krásu.

Arkadiusz Gola, člen Slezské odbočky Svazu polských uměleckých fotografů ZPAF

(publikoval v Listech 4/2009)

„Postižení“, to slovo je klíč. Samozřejmě víme o jejich existenci. Rozumíme, že postižení může být fyzické nebo psychické, způsobené nehodou nebo věkem. My dokážeme svoje nedokonalosti zamaskovat. Oni ne. My máme naspěch. Oni nestíhají. Ukaž mi své snímky a já ti řeknu, kdo jsi... Krzysztof má znalosti a zkušenosti psychologa, vychovatele a pěstouna. Sleduje, všímá si, fotografuje s pochopením. Díky tomu zůstávají jeho snímky v  paměti a jsou odměňovány na zahraničních soutěžích. Mám Krzysztofovy fotografie rád, protože jsou reportážní a nemají v sobě přehnanou snahu o pečlivý výřez nebo estetickou sladěnost. Cítíme důležitost „rozhodujícího okamžiku“ a odpovídající několikaplánový popis události. Myslím, že Krzysztof má před sebou snímky, které pro mnoho lidí budou znamenat otázku i odpověď zároveň.

Józef Wolny, člen Slezské odbočky ZPAF

Fotografování souvisí s mou každodenní prací s postiženými. Ale vyplynulo to z toho, že jsem nesouhlasil, jak jsou předváděni v médiích a na fotografiích. – Fotografuji i takzvaně zdravé, i „postižené“, vždycky je ale v prvním plánu člověk, jeho důstojnost a neopakovatelnost. Kromě toho se snažím zabývat se i docela jinými tématy, sem patří cykly jako jsou Sometimes, Stopy (Ślady), Vzpěračky (Siłaczki). – Na školu jsem se dostal díky příteli Piotrovi Szymonovi, který se jako absolvent stal velkým propagátorem ITF. Jsem vděčný tak výborným pedagogům a umělcům jako jsou profesoři Vladimír Birgus a Jindřich Štreit, ale i za to, že jsem jako Polák mohl studovat na tak skvělé škole.

Krzysztof Gołuch o sobě

Krzysztof Gołuch

Krzysztof Gołuch

Krzysztof Gołuch

Krzysztof Gołuch

Krzysztof Gołuch

Krzysztof Gołuch (1966) je absolventem Fakulty pedagogiky a psychologie Slezské univerzity v Katovicích a Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Pracuje ve středisku Panny Marie Uzdravení nemocných Charity katovické arcidiecéze v Knurowě. Jeho výstava Narušování stereotypů (Przełamujšc stereotypy) byla oceněna v různých soutěžích, mj. Images of Health and Disability 2005 Světové zdravotnické organizace.

Obsah Listů 3/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.