Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 3 > Michał Łuczak: To be an island

Michał Łuczak

To be an island

Projektu o Islandu IS(NOT) se účastnila fotografická slupina SPUTNIK PHOTOS (www.sputnikphotos.com), pět polských fotografů – a navíc pět spisovatelů z Islandu. Vznikla i kniha (víc na www.icelandictales.sputnikphotos.com).

Michał Łuczak spolupracoval s Hermannem Stefánssonem a jejich společná práce dostala název To be an island.

Islandské slovo einangrun je složeno ze dvou kmenů. První část slova je ein, což znamená „1“, zatímco druhá část je angrun, což znamená smutek nebo žal, a vztahuje se ke slovům jako angurvarð (melancholie) a angur (stesk). Jinak řečeno, einangrun doslova znamená smutek nebo lítost z vlastní samoty.

Odpovídající slova v ostatních jazycích jsou vystavěna odlišně. Mnoho jazyků evropského světadílu, pravděpodobně většina, má základ odvozený z latinského slova isola, znamenající ostrov. Izolace znamená být v jistém smyslu ostrovem.

Island je ostrov v Atlantickém oceánu, na půli cesty mezi Evropou a západní polokoulí. Nebudu touto prostou skutečností obtěžovat. Je to zřejmé, ale na samozřejmosti často zapomínáme. To je nejlepší způsob jak popsat Island v kostce: je to ostrov v Atlantickém oceánu. Ostrovy jsou osamělé, izolované, to slovo onen fakt ilustruje nejlépe.

Nikoliv však slovo islandské. Ostrovan nepotřebuje slova pro něco tak přirozeného, jako je ostrovanství. Takový pojem by byl příliš zobecňující a zbytečný. To je stejné jako pojem označující potřebu kyslíku pro lidskou existenci anebo sdělení, že člověka přitahuje k zemi gravitace.

Žít na ostrově znamená být izolován. To však nutně neznamená být smutný.

Łuczak a já jsme v rámci projektu cestovali po Islandu, navštěvovali lidi v odlehlých místech, samotné a izolované, přimknuté k oceánu a krajině. Rád bych všem těmto lidem vyjádřil vděk za jejich jedinečnou pohostinnost a za to, že jsme je mohli fotografovat.

Hermann Stefánsson

Michał Łuczak

Michał Łuczak

Michał Łuczak

Michał Łuczak

Michał Łuczak

Michał Łuczak (1983) je absolvent Institutu tvůrčí fotografie v Opavě; věnuje se dokumentární fotografii. Jeho dokument Bílý dům byl uveden během Měsíce fotografie v Krakově, projekt Mladí horníci byl oceněn v soutěži Magnum Expression Award. Pracuje mj. pro týdeník Przekrój. Publikoval v listech Tygodnik Powszechny, Pozytyw a Private Magazine. Více na www.michal-luczak.com

Hermann Stefánsson (1968) se narodil v Reykjavíku. Vystudoval komparatistiku a islandštinu na Islandské univerzitě. Je překladatel, editor, kritik, novinář, autor učebnic, prozaik, hudebník, vysokoškolský učitel. Žije v Reykjavíku s manželkou a dvěma dětmi.

Obsah Listů 3/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.