Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 1 > Lenka Kalinová: Neobvyklá knížka fejetonů

Lenka Kalinová

Neobvyklá knížka fejetonů

Jako dlouholetá odběratelka Listů bych chtěla poděkovat nakladatelství za vydání knihy fejetonů Olgy Šulcové a ocenit iniciativu redakce časopisu za pohotovou informaci o ní v posledním čísle roku 2012. Knížka se tak mohla stát pro mne a mnohé další čtenáře nejvhodnějším vánočním dárkem k inspirativnímu využívání volného času. Předpokládám, že tato útlá knížka bude i v budoucnu přinášet podněty k zamyšlení dalším čtenářům.

Kniha pod názvem Univerzální žena z nečasu do času (1954–2010) vypovídá z různých úhlů nejen o době, v níž byly fejetony zveřejněny. Ve skutečnosti mají většinou širší věcný i časový záběr. Najdeme v nich mnohé podněty k zamyšlení nad minulostí i nad současností. Ve zkratce a o to výstižněji zachycují klima doby často věrněji než objemné vědecké knihy. Uvedu jen jediný příklad. Bylo mnoho napsáno o vstupu vojsk 21. srpna 1968, ale v glose Neuveřejněná reportáž (s. 26–28) můžeme na pouhých třech stránkách vnímat tehdejší noční Prahu tak sugestivně, jako bychom jejími ulicemi osobně v těch hodinách procházeli...

Pestrá paleta témat knihy, jednajících lidí, jejich hodnot, radostí i starostí svědčí o hlubokém ponoru autorky do mysli různých generací a jejich osudů. Svědčí o jejích širokých znalostech doby i v historických souvislostech, o důkladném zkoumání dané události, většinou ověřené přímo na místě nebo v rozhovoru s lidmi, o nichž se v textu jedná. Výběr více než padesáti fejetonů a příběhů v této knížce ze stovek v dané době autorkou napsaných vyjadřuje kriticky mnohé otázky nutící čtenáře k vlastnímu uvažování. Mezi fejetony je několik témat o ženách různých typů. Najdeme v nich Miss Universal, s níž zřejmě souvisí název knihy, ale i téma o rezignaci žen – ve věku, kdy je již ani vnoučata nepotřebují.

V knížce jsou fejetony smutné i vážné – o kamarádce, která jednoho dne zmizela a nikdy se nevrátila, o opuštěném mlýně a začínajícím básníkovi, který se také do něj Posledním vlakem nevrátil. Mnohé jsou veselé a vtipné; v nich autorka vážně i s humorem popisuje absurdní situace ze svého blízkého i vzdáleného okolí z doby dávné i blízké, vypráví o velkorysosti, ale i bezohlednosti mnohých k „jinakému“. Z nich je patrné, že autorka se dívala na svět bez předsudků, s otevřeným hledím, citlivě k dobru a nemilosrdně ke zlu. Co je důležité, že to vše popsala obdivuhodným literárním jazykem.

Nakonec bych chtěla popřát redakci Listů, aby i v roce 2013 a v dalších letech digitalizace a e-knih umožňovala svým věrným čtenářům vnímat šustění stránek jejich oblíbeného časopisu.

Lenka Kalinová, Praha

Obsah Listů 1/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.