Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 1 > Miroslav Urban: Soroka

Miroslav Urban

Soroka

Soubor fotografií jste nazval Soroka. Kde se nachází?

Je to zhruba čtyřicetitisícové město, ležící 150 km severně od Kišiněva při Dněstru, řeka tu tvoří hranici s Ukrajinou. Bývá označováno jako nejkrásnější město Moldavska, což ovšem nutno brát s rezervou, je to velmi chudá země, i na výraznější turistické atrakce. Zvláštností Soroky je takzvaná Cikánská hora, čtvrť Romů. Jejich domy se výrazně odlišují od okolní zástavby, velikostí i „výstavností“, množstvím věžiček, balkonů, stříšek a jiných kudrlinek. Mnoho z těch domů je nedostavěných, jako by konjunktura náhle skončila. Hroby majitelů těchto domů se též výrazně odlišují od ostatních na hřbitově. Téměř výhradně jsou z tmavého leštěného kamene, do něj jsou vyleptány hyperrealistické portréty nebožtíků, mnohdy celé postavy v životní velikosti. Méně časté jsou klecovité hrobní kaple se složitě tvarovanými střechami, vyhrazené patrně nejmovitějším.

Mají náhrobky obdobu jinde v Evropě?

Třeba hroby tzv. světských (což nejsou vždy Romové) na českých hřbitovech, též černý leštěný kámen s hyperrealistickými portréty, s množstvím lampiček, sošek a přebohatou květinovou výzdobou. Ve velkém se objevily v devadesátých letech, kdy už mohli své bohatství prezentovat bez obav. Podobné, i když o něco menší jsou náhrobky přistěhovalců ze Slovinska na vídeňském centrálním hřbitově, tam se rozmnožily v posledním desetiletí. Stejný typ jsem fotografoval v Polsku i na Ukrajině, patrně jsou i jinde.

Jak jste se o těch ze Soroky dozvěděl?

Z běžných průvodců, město stejně jako země neoplývá pozoruhodnostmi, autoři nemají na výběr.

Vy ale fotografujete i na jiných hřbitovech...

Od konce 70. let. Při cestách za devastovanými památkami Sudet jsem narazil i na opuštěná a zpustlá druhdy výstavná německá pohřebiště a začal jsem objíždět i ta ostatní. Od poloviny 80. let se snažím dokumentovat projevy „hřbitovní kultury“ od konce 18. století. V českých zemích systematicky, po Evropě a zbytku světa náhodně. To jsou víceméně věcné fotografie bez výtvarných ambicí.

Proč od konce 18. století?

Josef II. zrušil dosavadní středověké způsoby pohřbívání u kostelů a v kostelech uprostřed měst a zavedl hřbitovy v dnešním slova smyslu. Středověkými náhrobky se zabývá spousta lidí, těmi novějšími se v osmdesátých letech nezabýval téměř nikdo a dnes málokdo, tak jsem se toho chopil.

To musíte mít rozsáhlý archiv.

Ano, mrtvých i jejich náhrobků přemnoho. Stovky klasických fotografií, tisíce diapozitivů a desítky gigabytů těch digitálních, počítat není kdy. Čechy mám zhruba proježděné, leč na hřbitovech nikdy není doděláno, stále se proměňují, i když vesměs ne k lepšímu.

Hodláte materiál publikovat, vydat knihu?

Rád bych, ale neumím to.

 

Miroslav Urban

Miroslav Urban

Miroslav Urban

Miroslav Urban

Miroslav Urban

Miroslav Urban (1953) se narodil v Olomouci, kde žije. Kreslíř, malíř, fotograf, tvůrce objektů, instalací a autorských knih, příležitostný literát a kurátor. Samouk, školské fotografické ani výtvarné vzdělání nemá. Více v katalogu Voyeur před branou věčnosti, Muzeum umění, Olomouc 2008.

Obsah Listů 1/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.