Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 2 > Jiří Němec: Charisma, přesvědčivost, pokora: Chceme takové politiky?

Jiří Němec

Charisma, přesvědčivost, pokora: Chceme takové politiky?

O úloze osobnosti v dějinách a samozřejmě i v současné politice se toho řeklo a napsalo mnoho. Naposledy to připomenul i prezident Miloš Zeman: jak je důležitá konkrétní osoba, která stojí v čele strany, města, kraje, vlády. Když jsem poslouchal projev předsedy slovenské vlády a strany SMER – sociální demokracie Roberta Fica na sjezdu ČSSD, bylo mi jako českému občanovi a voliči svým způsobem smutno. S Robertem Ficem nemusíme souhlasit, ale jedno mu upřít nemohou ani jeho oponenti. Je to charismatický muž (dámy a gender aktivisti mi snad prominou), hovoří bez papíru a relativně jednoduše o všem, co jako předseda politické strany a premiér dělá a chce dělat a proč. Mluví tak přesvědčivě, že mu člověk musí věřit, že on sám velmi věří tomu, co říká a hlavně dělá. A to není u politiků vůbec běžné, naopak často to vypadá, že politik říká jenom slova, slova, slova, ale obsah slov a především víra v realizaci jejich obsahu na první pohled (a ten je nejdůležitější!) chybějí. Ficovi navíc nechybí ani jistá pokora. Každý politik by měl vždy navenek především deklarovat suverenitu, ale uvnitř by se měl potýkat s mnoha pochybnostmi, a právě jistá pokora i navenek projevovaná (Fico a jeho Smer má přitom ve Slovenské národní radě většinu a svoji jednobarevnou vládu) mu velmi sluší. Celkový dojem z jeho vystoupení na sjezdu ČSSD byl velmi dobrý a vůbec se nedivím, že uspěl ve slovenské politice, kde Smer dominuje od středu doleva, a že mu voliči podle mě prominou i jistá nepopulární, ale ekonomicky nutná opatření.

Když to vezmu zleva doprava, žádnou takovou osobnost s charismatem, přesvědčivostí a pokorou u nás v celostátní politice nevidím. Možná vyjma TOP 09, kde politický mág Kalousek vytvořil ve spojení s Schvarzenbergem něco, co mu marketingově i politicky zatím dost vychází. Ale Fico to není a nikdy nebude. Vždy jsem měl velmi idealistickou představu, že v čele strany a pak i vlády by měl být někdo na první pohled nadprůměrný, vzděláním, zkušenostmi, charismatem. V České republice to tak už hodně dlouho není, a člověk si to vlastně ani moc neuvědomuje, ale stačí když přijede a promluví – a ani ne Obama či Merkelová, ale „jenom“ předseda vlády sousedního menšího státu, hned vidíme ten rozdíl. Zaregistrovali to i naši politici? Abych nekončil pesimisticky: leckde v krajích se možná blýská na lepší časy, třeba pro začátek tím, že hejtman říká to, o čem je velmi přesvědčen, že je to správné, a tomu sám velmi věří... Jako slovenský premiér Robert Fico.

JUDr. Jiří Němec, Liberec

Obsah Listů 2/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.