Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 2 > Dagmar Vaněčková: Solární elektrárna namísto atomové

Dagmar Vaněčková

Solární elektrárna namísto atomové

Největší spolková země Dolní Rakousko hraničí s Čechami, Moravou i SR. Jméno obce Zwentendorf není ani u nás neznámé. V 70. letech se stalo symbolem pohřbení atomové energie: ve všelidovém hlasování (sice těsnou většinou) bylo rozhodnuto neuvést do provozu už vybudovanou elektrárnu. K velkému zklamání tehdejšího spolkového kancléře Bruna Kreiského, jež se stalo jedním z motivů jeho rezignace. Daňové poplatníky přišel betonový „palác“ na miliardu eur, ve staré měně 14 miliard šilinků. Dnes prostor elektrárny využívají ke školení němečtí inženýři, dočasně, protože, jak známo, i Německo se rozhodlo pod vládou kancléřky Merkelové k postupnému zastavení provozu dosavadních atomových provozů a přechodu na alternativní zdroje.

Doslova na zelené louce v těsné blízkosti zwentendorfského neužitečného obra byla nedávno zahájena výroba energie na bázi prozatím největší zdejší solární elektrárny na 2300 panelech s výkonem 450 megawattů. Zároveň se stala modelem první fotovoltaiky v občanském držení. Velká část solárních panelů byla totiž občanům nabídnuta po 300 eurech za jeden panel. Občané se velmi rychle chopili příležitosti a na 13 let dále pronajali společnosti EVN (Energieversorgung Niederösterreich) – s očekávaným závěrečným ziskem 400 eur. Dnes už je 9 z 10 dolnorakouských domácností zásobováno energií z obnovitelných zdrojů, do roku 2015 se počítá se všemi domácnostmi. Zbývá už jen dodat, že zřízení a uvedení solární elektrárny v Zwentendorfu do provozu přišlo asi na 400 000 eur.

Kromě období, kdy slouží jako cvičný prostor, láká bizarní památník i zvědavé návštěvníky. Prohlídka s průvodcem je však na první pololetí 2013 vyprodána.

Dagmar Vaněčková

Obsah Listů 2/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.