Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 5 > Milena Šimsová: Nerozdělovat, sjednocovat

Milena Šimsová

Nerozdělovat, sjednocovat

Milí přátelé, delší dobu se chystám Vám poděkovat za to, na jaké úrovni držíte Listy a s jak širokým záběrem je vedete. Jsem vděčná za to, že je mohu číst. Vedle tohoto poděkování mám k Vám prosbu: abyste větší pozornost věnovali bezdomovectví, které se u nás hrozivě šíří. Málo chodím po městě, a přece si nemohu nevšimnout, že bezdomovectví přibývá. S velikým zájmem jsem přečetla zprávu Štěpána Steigera o hladu v Americe – ty údaje jsou neuvěřitelné a doufám v pokračování informace. Jen se nemohu zbavit otázky, kolik dětí hladoví u nás. Zprávy o tom, kolik rodin dá sociální dávky za bydlení, napovídají, že i u nás jsou rodiny, které nemají na základní potraviny. V Novém prostoru (422 – po 29. srpnu) je pozoruhodný rozhovor s Janem Tesařem, který končí: „Solidarita a vzájemná pomoc jsou základní hodnoty, které patří k samotné podstatě člověka.“ Jaroslav Šimsa se ve svých bilančních textech vracel k tomu, že vedle svobody je bratrství to nejzákladnější, o co je třeba usilovat. Už jsme staří, nemáme sil k tomu pomáhat burcovat tuto společnost, ale prosím, abyste tomu, to jest v čem vlastně u nás nezaměstnaní a podobně postižení žijí, věnovali mimořádnou pozornost.

K tomu si dovoluji ještě výhradu k najížděčkám na Zemana. Nevolili jsme ho, jeho způsoby a bonmoty nám nejsou blízké a ostrá slova Václava Jamka mají svá opodstatnění. Ale redakce, myslím, by se měla vystříhat připojování se k ním. Myslím, že má pravdu Pavel Rychetský, že Zeman měl sotva jinou možnost než jmenovat Rusnokovu vládu, a nezdá se mi, že by on nebo tato vláda udělali chybná rozhodnutí, která by byla adekvátní té kritice, jež se až monotónně opakuje. Právě tato vláda jednala o opatřeních, která by zamezila vydělávat na sociální nouzi a státních příspěvcích. Hodné zamyšlení jsou úvahy Bělohradského, který myslí, že posílení prezidentského principu má svoje odůvodnění. Nu, k tomu si netroufám se podrobněji vyjadřovat, jen mám na mysli, že je třeba pracovat spíše k sjednocení než rozdělování společnosti.

Milena Šimsová, Brno

Obsah Listů 5/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.