Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 5 > Vilém Prečan: Krátká glosa k dlouhé, leč nepodařené recenzi

Vilém Prečan

Krátká glosa k dlouhé, leč nepodařené recenzi

(K Listům 4/2013)

Škoda, že se jako dnes osmdesátiletý nemohu dožít chvíle, kdy bude podrobeno budoucí opus magnum Jana Grubera kritice ve smyslu kriterií Haydena Whita, jimiž se ohání v recenzi Sukovy knížky (Vypulírovaný Václav Havel). Je ovšem možné, že v té době budou mladí adepti historické vědy už přísahat na jiná (módní) hlediska pro hodnocení historických prací než ta, jež uznává L. P. 2013 J. G.

Téma Sukovy knihy je dáno jejím titulem, který dává jasně najevo, o co v knize jde. O kapitoly z dějin české demokracie, o život občana Havla jako člověka politického. Gruberovi chybí pikanterie z Havlova intimního života a podrobnosti o všech ženách, „které prošly dramatikovou náručí“. Na jeho požadavek lze namítnout: asi je to jiné téma pro jiný žánr literatury, ať historické, ať – dejme tomu – bulvární.

Vytýkat Sukovi, že se v rozhovoru pro týdeník nebo v knize daného žánru neodvolává na politologické teorie, může asi jen student zaujatý právě objevovanou studijní látkou a navíc s malým citem pro to, co je v daném kontextu účelné nebo vhodné. Nad tím stejně jako nad poznámkou o Sukově „nedostatečné teoretické výbavě“ se lze pousmát. Nad Gruberovou výtkou, že Václav Havel „dvacet čtyři let po sametové revoluci“ Sukovi vychází jako kladná postava, ovšem zůstává rozum stát. Jako by kritická historiografie nesměla ocenit pozitivní hodnoty.

Gruber vnáší do proudu svého psaní jméno historika Michala Pullmanna s jeho kritikou „zvulgarizované teorie totalitarismu“, avšak výslovně říká, že to není Sukův případ. Vzniká otázka, proč je tedy Pullmann zcela neústrojně připomenut. Netroufám si spekulovat, jakkoli se vnucuje myšlenka, že jde o oportunní přihlášení k názorům Gruberova učitele. (Anebo snad dokonce nepodařený revanš za to, že Suk před časem v Dějinách a současnosti kritizoval Pullmannův „revizionismus“.)

Vilém Prečan, Praha

Obsah Listů 5/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.