Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Internet se vymkl z kloubů

Antonín Rašek

Internet se vymkl z kloubů

Poslouchám-li odevšad stesky, nevím, zda se jako před staletími v Hamletovi doba nevymkla z kloubů. Průkazně se to dá ale říct o internetu a spolehlivosti předávání a archivování dat. Prokázala to a zviditelnila aféra Edwarda Snowdena.

Potvrzuje se tím teorie o rizikové společnosti. Německý vědec Ulrich Beck v ní tvrdí, že společenskou produkci bohatství systematicky provází produkce rizik. Domyšleno: Lidská společnost dokáže svým vývojem ohrozit sebe samu. Přiblížila se ke kritickému bodu, kdy nejde o rizika osobní a skupinová, ale globální, o rizika spojená s odvahou, ale i sebezničením.

Po Snowdenovi musíme žít s vědomím, že vše, co prochází naším počítačem, a vše, co si ukládáme, nejsme-li špičkovými experty, je veřejným tajemstvím. Jako kdybyste obsah přijatých a odeslaných e-mailů vyprávěli kolemjdoucím na ulici. A stejně tak jim rozdávali své oskenované dokumenty včetně tajných, osobní a rodinné fotografie, i ty nejintimnější. Veřejnými se stávají všechny telefonické kontakty, kromě těch s kódovacími možnostmi. Prostřednictvím instalované kamery je možno pozorovat dění kolem počítače.

Je možné přejít od hackerských útoků k vyřazování elektráren, bank a jiných životně důležitých institucí až k vedení kybernetické války. Existují viry schopné zablokovat řídicí systémy a odcizit z nich klíčové dokumenty. Viry Stuxnet, DuQu a Stars z dílny Izraelců a/nebo Američanů narušily íránský jaderný program, například roztočily odstředivky do tak vysokých otáček, až došlo k jejich poškození, přičemž se na monitorech objevovaly údaje znemožňující zjistit, že k postupné destrukci dochází. Malware Flame je schopen sofistikovaného vedení kybernetické války, dokáže na dálku měnit nastavení počítače, aktivovat mikrofony na PC a nahrávat konverzaci v okolí, odposlouchávat konverzaci přes chat i snímat obrazovku. Jeho vývoj údajně stál miliardu amerických dolarů.

Martin Libicki, odborník amerického think-tanku RAND, ale varoval před unáhlenými reakcemi. Počítače operují v řádu nanosekund, odehrávají se ve virtuálním prostoru, kdežto odvetný útok zbraňovými systémy nebude směřovat na počítače, ale na lidi. Profesor Thomas Ried, který vyučuje válečnou vědu na londýnské King's College, naopak tvrdí, že žádná lidská bytost kybernetickým útokem ve srovnání s použitím tradičních bojových prostředků zabita nebo zraněna nebyla a patrně nebude. Kybernetický útok násilí spíš zmírňuje, nežli zvyšuje. Proto svou knihu nazval Kybernetická válka se konat nebude.

Ale jak budou reagovat napadení, až zažijí dlouhodobější blackout, když vše řídí počítače a vše je závislé na elektrické energii, ocitnou-li se na dně?

Stát to začal brát vážně: i u nás proběhla první řízená příprava na možný blackout.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.