Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 2 > Antonín Rašek: Shirley Temple a Shirley Temple-Black

Antonín Rašek

Shirley Temple a Shirley Temple-Black

V těchto dvou podobách jsem nejslavnější dětskou herečku a posléze diplomatku poznal. Nejdříve jako kluk a divák jejích dětských filmů Malý plukovník, Válečné děti, Chudá bohatá holčička, Malý rebel a Zářící oči. Bylo to na začátku okupace, než po vstupu USA do války Němci americké filmy zakázali. V šesti letech dostala i speciálního Oskara. Hrála v 35 filmech až do jednadvaceti let. Z tehdejšího dětského časopisu Punťa jsem si zapamatoval i drobnou historku. Měla velmi ráda broskve. A ty dostávala za odměnu, když dobře natáčela. Než se ale na ně napila mléka... Při jedné uvolněné chvíli ke konci recepce jsem jí vyprávěl, jak jsem chodil na její dětské filmy. Velmi ji to potěšilo. Než jsem připomněl tu epizodu z jejího natáčení. Neměl jsem. Sice to diplomaticky zvládla, ale z výrazu tváře jsem pochopil, že jsem se dopustil faux pas. Velvyslankyně měla boxera, který měl velmi nekonvenční jméno – jmenoval se Gorby. Když odjížděla z republiky ze své velvyslanecké mise, musela tu vzhledem k americkým zákonům psa nechat. Postaral se o něho jeden generál, tehdejší náčelník správy zahraničních vztahů ministerstva obrany. S tímhle boxerem je spojena také příhoda. Shirley Temple-Black občas zvala malou skupinu přátel, pro které sama připravovala občerstvení. Jednou pozvala i dva ruské diplomaty, kteří sice přišli, ale nic nejedli. Velvyslankyně se to dotklo a zpráva o jejím zklamání se dostala i k oněm hříšníkům. Při první příležitosti se jí omluvili, že krátce předtím byli na recepci. Temple-Blacková na to řekla: To nevadí, on si na tom pochutnal Gorby! Oba ruští diplomati se zděsili: Proboha, on tu byl inkognito Michail Gorbačov?

Antonín Rašek

Obsah Listů 2/2014
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.