Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 6 > Jiří Havrda: Berlín

Jiří Havrda

Berlín

Jaké postavení zaujímají fotografie z Berlína ve vašem souboru METROPOLives?

METROPOLives navázaly volně zhruba v roce 2008 na předchozí cyklus Amerikou letmo, jsou více zaměřeny na Evropu. Jedná se o obrazový záznam osobních postřehů ze života lidí ve významných městech. V souboru pro mne hraje Berlín speciální roli. „Srdeční“. Vnímám ho jako složitého zjizveného živočicha, jehož jedna těžká, temná a zneklidňující polovina se vynořuje z jakési bahnité a krvavé vrstevnaté prehistorie a ta druhá – svěží, moderní a lehká – přináší podněty a radost. Berlín je momentálně jedno velké staveniště a jsou zde stále zřetelné šrámy z obou válek – z té druhé i té studené –, které se jen zvolna zacelují. Právě téma studené války v daném prostoru je pro mě zásadní a zdá se nevyčerpatelné. Po delší pauze na začátku 90. let jezdím do Berlína pravidelně, kdykoli mám čas. Dnešní město považuji za centrum a zdroj umění a inspirace, je kosmopolitní a hravé, otevřené a tolerantní. Nejen jako pro fotografa bude pro mě v tomhle zvláštním a různorodém městě vždy co nového objevovat.

Co vám přináší členství ve Skupině [28]?

Skupinu [28], dnes občanské sdružení, jsme založili v roce 2009 se záměrem bavit se společně o fotografii a spojených tématech a pracovat na společných projektech. Vzájemně se ovlivňovat a posouvat dále. Dnes je nás osm a zatím se nám daří každoročně pracovat alespoň na jednom společném tématu-projektu, začátkem každého roku také vždy vydáváme publikaci – ročenku toho zásadního, na čem jsme v předchozím roce pracovali. Míváme okolo pěti výstav ročně, spolupracujeme s neziskovými organizacemi, jako jsou Člověk v tísni či Adra, připravujeme knihu o dosavadní tvorbě...

Podle motta na internetové stránce vás spojuje myšlenka dostat se fotografií pod povrch věcí.

Sdílíme přesvědčení, že ve fotografii má být určité tajemství. Nemá být prvoplánová a příliš jednoznačná – bez překvapení, předvídatelná. Snažíme se při fotografování (ať už se jedná o reportáž nebo osobní – často abstraktní – téma) proniknout někam za pomyslnou oponu. Do prostoru, kde mizí formálnost, klišé a kde lze poodhalit nitro, napětí, emoce. Zhruba polovinu témat fotografuji analogově. Zde je příjemný prostor pro určitou míru nahodilosti či nepřesnosti, možná i pro chyby. Ty často vdechnou snímku cosi neopakovatelného, dodají mu nový význam, další dimenzi.

Kde bude možné vaši tvorbu zhlédnout?

Společně v rámci [28] vystavujeme do konce roku v Hlučíně v Galerii Červený kostel náš dlouhodobý projekt o životě současné vesnice. Část souboru s názvem Vesnice objektivem [28] již byla představena v Českých Budějovicích. Výstava je putovní, na jaře se přesune do Vlastivědného muzea v Olomouci. Pak by měla pokračovat do Nového Jičína, Opavy a Ostravy a do měst v Čechách. V mezidobí plánuji představit svou část „vesnice“ na Příbramsku, což je oblast, které se v tomto tématu věnuji.

-tt-

 

Jiří Havrda

Jiří Havrda

Jiří Havrda

Jiří Havrda

Jiří Havrda

Jiří Havrda (1969) je architekt a volný fotograf. Jeho reportáže publikovala periodika Lidé a země, Koktejl, DigiFoto, Magazín LN nebo Deník Referendum. Je spoluzakladatelem Skupiny [28], sdružení fotografů z ČR, Rakouska a Švédska – v čísle 1/2014 jsme již představili snímky členky skupiny Michaely Hrubé. (více na www.jirihavrda.com a www.28mm.cz).

Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.