Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 6 > A. J. Liehm: Nezapadlý

A. J. Liehm

Nezapadlý

Václava Buriana jsem znal jenom po telefonu. V životě jsem ho neviděl, znal jsem ho jen z novin, kam přispíval, z Literárek. Jednoho dne jsem dostal dopis, ve kterém se ptal, jestli bych s ním nezašel na pivo. Což jsme udělali a tam jsme se poprvé poznali. Řekl mi tehdy, že se v Praze necítí dobře, že to tady není to, co si představoval. Ale že by se mohl ujmout Listů, protože restituoval nějaký dům i pár haléřů a z toho že by se dalo vydávání financovat, alespoň pro začátek. Bylo to ve chvíli, kdy lidé vydělávali, kdy vznikali čeští miliardáři. A z těch miliardářů nikoho nic takového nenapadlo, zatímco tenhle člověk, který měl pár korun, Burian, na to ihned pomyslel. Okamžitě jsem kývl, mluvil jsem o tom i s jinými lidmi. A výsledek je, že Václav Burian a Tomáš Tichák dělají od té doby Listy z Olomouce. Je to Burianova zásluha. Dal na ně všechno, co mohl, a staral se o ně postupně vlastně jako šéfredaktor, ačkoliv žádným šéfredaktorem nikdy nebyl. Za ta léta jsem často jezdil do Olomouce, on jezdil do Prahy a výsledkem bylo, že jsme se velice sblížili. Začal jsem si ho velmi vážit. I jako polonisty, protože on byl také polonista. Vynikajícím způsobem překládal poezii do češtiny a hlídal, co se dělo v Polsku v kultuře i jinde. Listy dostaly nakonec nějaké granty, ale sponzora do dneška nenašly, ačkoliv sponzoři dávají na jiné věci.

A tak to fungovalo, až si ve Vídni někdo řekl, že se uspořádá velká debata o Listech. Byl jsem k tomu dost skeptický, protože jsem si říkal, že česká komunita ve Vídni asi Listy nečte – a kdo jiný tam umí česky? Nicméně jsme o tom dlouho mluvili a on mě neustále přesvědčoval, že z Prahy do Vídně je to stejně daleko jako do Olomouce a abych tam také přijel. Ještě poslední večer mně zavolal a ptal se, zda jsem se definitivně rozhodl, že nepojedu. A že si další den zavoláme. Už jsme si nezavolali. Co se v té Vídni stalo? On tam ten večer ukočíroval a v noci umřel. Je to veliká škoda, poněvadž Václav Burian nejenže měl velký vztah k polské a ke středoevropské literatuře, ale měl navíc novinářský nos. Byl tím, čemu se říká dělník v kultuře. Prostě pracoval, od rána do večera, a jednoho dne náhle zmizel. Listy to snad přežijí, je potřeba dělat je dál. Redakce už získala nějaké spolupracovníky, zaplaťpánbůh za ně.

Jednou bude nutné ocenit, co Václav Burian udělal pro českou, pro středoevropskou, ale především pro polskou kulturu. Byl polonista povoláním. Ale nejen to. Je důležité připomenout, že česká kultura měla na tento typ lidí štěstí už od 18. století. Říkalo se jim zapadlí vlastenci. Vůbec nevím, jak by to všecko bez oněch zapadlých vlastenců dopadlo. Byla jich řada, lidí ohromně oddaných, kteří všechnu tu užitečnou práci dělali bez peněz, zadarmo. Přispěli zásadním způsobem k záchraně a znovuzrození české kultury. Nejen literatury, ale kultury v tom nejširším slova smyslu. Mezi těmito zapadlými vlastenci má Václav Burian velice důležité a významné místo. Mohu jen doufat, že o něm jednou někdo pořádně napíše, kdo vlastně byl a jak pomohl v černých časech české kultuře. Obávám se, že dneska je zapadlých vlastenců méně a méně. A nenadálá smrt Václava Buriana poskytuje příležitost, aby se tenhle aspekt české literatury a kultury konečně nějakým způsobem zhodnotil a vzkřísil.

Antonín J. Liehm

Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.