Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 2 > Jiří Němec: Izraelci tak volit asi ještě museli

Jiří Němec

Izraelci tak volit asi ještě museli

Středopravicový Likud a premiér Netanjahu pro někoho možná překvapivě vyhráli parlamentní volby v Izraeli. Všude ve světě se většinou volí „podle peněženky“. Voliče zajímá především nabídka volebních stran, pokud jde o výši daní, důchodů, zaměstnanosti, sociálních služeb. V Izraeli tentokrát středolevá sionistická koalice postavila svůj vůči Likudu konkurenční program právě na těchto standardních sociálních a ekonomických prioritách, jako by Izrael byl standardní, třeba evropskou zemí. Ono tomu tak ale bohužel stále není.

Kdo z nás ví něco víc o Izraeli, o jeho vzniku a současnosti? Platí, že je to hodně malý stát, který se dá projet autem (nebo také nepřátelským tankem!) za jeden jediný den, ale žije v něm národ, který prožil a přežil v dějinách spoustu krutostí na něm páchaných a který od vzniku svého státu v roce 1948 uhájil a stále pevně hájí to, co je pro nás samozřejmé: svoji prostou existenci! Izrael přitom nemůže nikdy nečinně čekat až na konkrétní ohrožení, případně až na možný vojenský útok odkudkoliv. Izrael není Rusko a v případě války tam není kam ustupovat, leda do moře – kde by Židy stále mnozí viděli nejradši. Je snadné hodnotit a posuzovat komplikovanost izraelsko-palestinských vztahů a konfliktů z klidu a pohodlí evropských politických nebo novinářských křesel, jak to mnozí v poslední době různými hraběcími radami dělají. Izrael je vlastně od svého vzniku trvale ve válce, a přitom chce po celou dobu „jen“ jistotu své existence a mír.

Nedivím se, že izraelští voliči dali i v těchto volbách (zjednodušuji) přednost bezpečnosti státu před nabídkou možných sociálních a dalších výhod. Tak to v Izraeli bohužel stále je. Velmi bych izraelským občanům přál, aby jednou mohli volit jen „podle svojí peněženky“, a nikoliv pod tlakem obav o existenci svého státu a Židů v něm žijících.

Jiří Němec, Liberec

Obsah Listů 2/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.