Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 1 > Antonín Rašek: O ošidnosti anket

Antonín Rašek

O ošidnosti anket

Redakce médií si občas nebo i pravidelněji ověřují názory svých čtenářů na nejrůznější otázky, a to jak obecnější povahy, tak týkající se redakční práce. Obvykle je zajímá spokojenost čtenářů s novinami či časopisem, rozhlasovým či televizním vysíláním nebo s jednotlivými rubrikami či pořady. Elektronická média tak činí stále častěji, např. novinky.cz někdy denně nebo obden.

Redakce MF Dnes a iDnes.cz společným projektem zjišťovaly názory internetových čtenářů na to, kdo by mohl být příštím prezidentem (E-volby ovládl Zeman, v Praze vítězí generál. MF Dnes 14. 11.).

Ankety se zúčastnilo 110 574 respondentů. Je to tak impozantní číslo, že sociolog Jan Herzmann při vědomí skeptického pohledu statistiků, sociologů i vlastního na údaje podobného typu průzkumu řekl, že „rozhodně nelze nad výsledky jen tak mávnout rukou“.

Jenže i když jsou zjištění ankety zajímavá, zůstaňme při zemi. Tenhle problém se rozřešil již ve 30. letech minulého století při amerických prezidentských volbách. Tehdy na stejnou jako nynější otázku odpovědělo snad milion čtenářů jednoho časopisu, ale skutečné výsledky přesně předpovědělo šetření dnes světoznámého Gallupova ústavu s tisícovkou respondentů, jejichž struktura odpovídala tehdejšímu složení amerických voličů podle demografických znaků, jako jsou věk, pohlaví, vzdělání ad.

Chceme-li tedy přesně říci, o čem anketa MF Dnes a iDnes.cz vypovídá, jsou to názory lidí, kteří sledují iDnes.cz a odpověděli na předloženou otázku. Ti nemusí odpovídat a pravděpodobně ani neodpovídají skutečné struktuře našich voličů. Už jen proto, že ne všichni mají internet nebo uvedený server sledují.

O ošidnosti čtenářských anket svědčí také aktuální hodnocení událostí 17. listopadu 1989. Zatímco v reprezentativním výzkumu CVVM je pozitivně hodnotí 64 procent dotazovaných, v podobné anketě na serveru novinky.cz je to u více než 57 tisíci respondentů jen 38 procent. Pravdě blíž je ale CVVM.

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 1/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.