Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 1 > Pavel Šaradín: Jedenáct příštích let

Pavel Šaradín

Jedenáct příštích let

V letošním roce zahajujeme jedenáctiletý volební cyklus. Už se objevily úvahy, jestli si s tím politické strany finančně i programově poradí. A jestli takový maraton voliče nevyčerpá či neodradí. Prognózy ponechejme zasvěcenějším a věřme, že jednou, dvakrát do roka těch pár set metrů k volebním urnám ujdeme.

Letos nás čekají krajské volby, ve třetině obvodů i senátní. Krajské volby se poprvé neuskuteční uprostřed funkčního období vlády, kdy bývá obliba stran, které ji tvoří, nejnižší. Týká se to především největší vládní strany, která nese hlavní odpovědnost. Obvykle z takové situace těží opoziční strany, které se vždy krajské volby snažily pojmout jako referendum o vládě. Nyní se budou krajské volby konat rok před sněmovními volbami, kdy se i k hlavní vládní straně začínají vracet její voliči. Situace je v tomto funkčním období vlády jiná i v tom, že se vůči vládě nezformovala žádná silnější opoziční pravice. Část voličů jednak převzalo hnutí ANO 2011, jednak mají ODS a TOP 09 dost vlastních problémů. Vláda působí vcelku stabilně a zatím se jí vyhýbají větší skandály. I proto se můžeme domnívat, že v krajských volbách dopadnou vládní strany vcelku dobře. Mimochodem, v krajských volbách regionální programy příliš nerozhodují, důležité je to, jak je vnímána vláda a jaké téma (vždy bylo ekonomické) hýbe společností.

Výsledek krajských voleb bude důležitou inventurou stranické politiky před sněmovními volbami. Z tohoto důvodu chce uspět každý, vytvořit si vhodnou startovací pozici a získávat každoročně 225 tisíc za mandát krajského zastupitele (těch je 675). Vede se boj o první místo mezi sociální demokracií a ANO. Zatím vítězí Babišovo minulostí nezatížené hnutí, také kvůli chybám a aférám ČSSD. Rozhodující bude, do kolika krajských rad se podaří hnutí dostat. Čím lepší výsledek, tím blíže bude mít Andrej Babiš k vítězství ve sněmovních volbách 2017. A o to mu jde především. Protože pouze jako premiér a předseda nejsilnější strany, jak říká, může skutečně měnit českou politiku. Ještě tak vytvořit jednobarevnou vládu, jakou mají v Polsku a Maďarsku. Panečku, to by se to vládlo!

Pavel Šaradín

Obsah Listů 1/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.