Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 1 > Petr Kolman: Rovný přístup k úřadům?

Petr Kolman

Rovný přístup k úřadům?

Vždy mne nadzvedne ze židle výrok politiků – vynikají v tom hlavně senátoři – ohledně jejich „užitečnosti“ v kontaktu s úřady. Pro ilustraci jeden nedávný: „Ověřil jsem si, že senátor autoritou své funkce otevírá dveře na úřadech. Takže s lidmi, kteří mají zajímavé projekty, budu chodit a z titulu své funkce jim pomáhat, aby se dostali k relevantním úředníkům, kteří o těchto projektech rozhodují. Moje zkušenost z minulosti je, že když jsme potřebovali něčeho dosáhnout na úřadech v Praze, bylo dobré sehnat poslance nebo senátora, aby šel s námi a otevřel dveře, protože jinak se s námi nikdo nechtěl bavit.“

A já „truhlík“ jsem si myslel, že správní úřady (včetně těch ústředních) přistupují ke všem rovně a antidiskriminačně. Nicméně dle takových výroků potřebujete mít s sebou senátora, aby vám tzv. otevřel dveře. Dodejme, že je to problém (resp. modus operandi) napříč politickými stranami – nepřekvapí, že obdobně postupují politici ze stran tradičních i těch „nových“. To je krásně spojuje. M. T. Cicero kdysi trefně napsal: podstatou rovnosti je spravedlnost. Jako právník a učitel správního práva jsem žil v iluzi, že je přístup občanů v 21. století v Česku ke správním orgánům rovný. A de facto pro všechny stejný a tedy i stejně spravedlivý. Což nám zaručují platné a účinné zákony. Avšak chyba lávky!

Myslím, že přesně to obyčejné lidi velmi trápí – nerovnost v přístupu k úřadům. K úřadům placeným z jejich daní. Tato „zakřivenost“ přístupu by se neměla přejít mávnutím ruky, podrývá ústavní kořeny našeho právního státu (Rechtstaat, Rule of Law, Etat de droit).

Takřka osmdesátiletý soused od nás z Brna-středu k tomu trefně podotkl – to je skoro jako za socialismu, soudruh XY vám otevře dveře, jinak se s vámi ti nahoře nebudou bavit.

Možná by se celou věcí mohla zaobírat i ombudsmanka – zřetelně se v takových případech naznačuje nerovný přístup k veřejným institucím. Pakliže nějaký senátor vyřkne taková slova – tedy pokud hovořil pravdu, a jen reklamně nepřeháněl –, měl by kanceláři VOP dodat seznam státních úřadů a dalších veřejných institucí, které ho chtěly přijmout přednostně jen díky tomu, že je senátor. A současně i těch, které ho dříve přijmout nechtěli, jelikož s sebou žádného senátora „otevírajícího dveře“ neměl.

JUDr. Petr Kolman, Ph.D., učitel na PF MU, Brno

Obsah Listů 1/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.