Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 1 > Heda Čepelová: Přešlapující Británi

Heda Čepelová

Přešlapující Británie

Ani úder zimních mrazů nezchladil horkou debatu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Leden přinesl důležité rozhodnutí britského nejvyššího soudu, podle kterého bude muset oficiální zahájení procesu vystoupení schválit nejprve britský parlament. Takzvaná „aktivace článku 50 Smlouvy o EU“, spouštěcí moment dvouleté lhůty pro vyjednání podmínek vzájemné rozluky, se tak může o několik měsíců oddálit, nebo dokonce zablokovat.

Odhady politologů se ale spíše kloní k názoru, že odhodlání Britů a jejich premiérky Theresy Mayové je velké a v obou komorách nakonec vláda najde většinu. Parlamentní debatu ale nepochybně využije jako kolbiště opozice stejně jako skotská vláda, čímž oživí vzpomínky na těsné výsledky referenda a nepřátelskou atmosféru mezi oběma tábory.

Spíš než zpochybňování samotného rozhodnutí o vystoupení z EU bude ústředním tématem spor, za jakých podmínek má Velká Británie odejít. Britská levice i pravice mohou najít shodu v tom, že přímým důsledkem brexitu nemá být ztráta konkurenceschopnosti a pracovních míst. Proevropští Skotové mohou mít za důležitější, zda je se zbytkem Evropy bude dál spojovat volný pohyb osob a zda bude mít rozchod s Evropou dopady na daňovou a redistribuční politiku Spojeného království. Evropské instituce zatím vyčkávají a zarytě tvrdí, že míč je na straně země, která se rozhodla odejít.

Zatímco libra posílila po klíčovém projevu britské premiérky – „brexit je brexit“ –, reakce byznysu sídlícího na britských ostrovech je spíš plná obav. Z jejich pohledu tvoří daně a volný pohyb osob stejně významný rámec pravidel pro podnikání. Změna v každé z těchto oblastí může dát impuls ke změně strategie a přesunu části podnikání do jiných zemí. Zatímco leckterý evropský stát by britským firmám rád udělal prostor, z Británie zaznívá, že firmy mohou hledat útočiště v neevropských zemích, například v Asii. V horším scénáři by to mohl být signál začínající hospodářské krize.

Heda Čepelová

Obsah Listů 1/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.