Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Z euforie do euforie

Antonín Rašek

Z euforie do euforie

Po krátké euforii nabídlo vedení KDU-ČSL hnutí Starostové a nezávislí místo koalice jen možnost být na jejich kandidátce. A to v dosavadním a pro STAN výhodném počtu. Kdo byl k hnutí hodně zlý, spíš si myslel, že zvítězí pud sebezáchovy. Šéf starostů Petr Gazdík setrvání na kandidátce lidovců odhadoval na padesát ku padesáti. Asi v dobré víře, že nevypadne z prvního místa na jedné kandidátce.

Jenže rozhodl psychologický faktor. Starostové se urazili a rozhodli se kandidovat sami. Pro setrvání na lidovecké kandidátce byl z rozšířeného vedení jen jediný jeho člen. V rozhlasovém rozhovoru se moderátor provokativně Gazdíka zeptal, nebyl-li to právě on. Promptně to popřel.

A tak zvítězily emoce a zavládla nová euforie, starostové přesedlali na vlastního koně a zvolili si i nového lídra Jana Farského. Racionalizovali si to přesvědčením, že si tím upevní celostátní identitu hnutí. Toto rozhodnutí má ale v sobě sebevražedný prvek: budou lidé volit své nejlepší starosty a tím se zbaví části jejich řídicích kapacit ve prospěch obce?

A jak na vývoj situace reagoval předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek? Pravda, mohlo na to mít vliv, že se zrovna nacházel v jiném časovém pásmu. Ale dění doma jako by ho obtěžovalo. Cítil se v USA v roli ředitele zeměkoule, řešil vztahy mezi Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.

Vlastně jde o stejný problém, jenom na globální úrovni. Také NATO a EU v obecné rovině upevňují své vzájemné vztahy, ale když jde o věc, nedokážou se dohodnout. Třebaže Evropané si budou řešit vnitřní bezpečnostní situaci, zvláště pokud jde o migrační krizi, a Aliance euroatlantickou obranu. Jinak by nevznikl projekt, jako je evropská armáda, která může stejně jako NATO čerpat bojové schopnosti pouze z armád národních států, jen by si vytvořila další velitelství.

Bělobrádkova vlastní reakce na rozhodnutí STAN by se měla stát součástí učebnic politologie, jak lze vysvětlit naprosto vše. Podle Bělobrádka KDU-ČSL koalici nezrušila, jen starostům nabídla jiné řešení. Starostové to asi jen nepochopili.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.