Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Guvernér ČNB promluvil

Antonín Rašek

Guvernér ČNB promluvil

Tentokrát 11. června na Českém rozhlase Plus. A v souvislosti s hypotékami zapochyboval o fetišizaci touhy Čechů bydlet ve svém. Jako by to bylo lidské právo. Zatímco ve vlastním domku nebo bytě bydlí ani ne padesát procent Němců, u nás je to sedmdesát až osmdesát procent. Je to údajně jakýsi relikt komunistické minulosti. Ale už za první republiky majitelé losů státní loterie snili o výhře a zpívali si: „Do kapsy si milió­nek zastrčíme, dům si za něj postavíme hned!“

Do sporu o hypotékách a osobním vlastnictví bytů a domů se v rozhovoru s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov také vmísil prezident Miloš Zeman. Na adresu mladých Pražanů, pro které už je vlastní bydlení v hlavním městě nedostupné, řekl, ať se odtud vystěhují, jinde si obojí pořídí laciněji. Je to tedy opravdu rada, zvláště pro mladé, kteří tu vyrostli, mají tu rodiče a známé, prostě se tu cítí doma.

K stáru jsme se také pošetile rozhodli našetřit si na byt. A jestli jsme něco v životě udělali špatně, tak v tomhle případě dobře. Bydlet ve svém je jedna z mála jistot ve stále nejistějším světě.

Jiří Rusnok v množství čísel, která v jinak dobrém rozhovoru prezentoval, má ve své paměti určitě uloženo, jak vysoké jsou u nás nájmy a že prudce stoupají, zvláště v Praze. Mnohdy dosahují téměř výše splátek za půjčku. Teď porostou dál. Takže od člověka, který měl blízko k levici, bych předpokládal k bydlení jiný přístup. Aby z jeho vystoupení neměli lidé pocit, že mu větší starost dělají banky.

Guvernér by byl v tom svém možná jen uřeknutí nevinně, kdyby nezapadalo do způsobu vládnutí u nás. Na zvláště strategickou úroveň vládnutí mají vliv různé vědní disciplíny. A to způsobem zadávání analýz, prognóz a projektů nebo prostřednictvím poradců a poradních orgánů vlády a parlamentu. Vliv je diferencovaný a týká se to i společenskovědních oborů. U nás už víc než pětadvacet let, nemluvě o letech předchozích, mají rozhodující slovo ekonomové. Charakter našeho vládnutí je od dob premiéra Václava Klause ekonomokratický, vládne ekonomokracie. Psychologové, sociologové, politologové, ekologové, demografové a experti dalších společenskovědních disciplín zůstávají vzhledem ke komplexnosti řídících procesů stále spíš stranou. Dost si to malou iniciativou ale zavinili sami. A tak je ekonomie nadále v roli státní supervědy. Abychom nepřeháněli, věda může mít vliv i na strategické vládnutí za předpokladu, že cosi takového existuje. Zatím až na výjimky byly naše vlády včetně té poslední vládami udržovacími, bez realizace dlouhodobých projektů. Ani dokumenty k ustanovení vlády současné nesvědčí o tom, že by se situace podstatně změnila. Stačilo by začít tím, aby se před přijetím jakéhokoli závažnějšího rozhodnutí trvalo na povinnosti anticipovat, jaké bude mít sociální důsledky. Nebylo tomu tak například při přijetí služebního zákona nebo u způsobu placení daní.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.