Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Bylo možné lepší portfolio?

Antonín Rašek

Bylo možné lepší portfolio?

Z moci nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové byla jako její místopředsedkyně navržena naše dosavadní komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti Věra Jourová.

I když nejde o jednoho ze tří statutárních místopředsedů, ale z pěti ostatních, je to jistě pro naši republiku pocta. Jako bylo kdysi zvolení Jana Kavana předsedou Valného shromáždění OSN nebo armádního generála Petra Pavla předsedou vojenského výboru NATO. A tak když nešlo nějak tento vlastní fakt odstřelit, najde se vždy něco jiného a podrobí kritice. V tomto případě navržený resort pro naši eurokomisařku. Předseda ODS Petr Fiala, který se pasoval do vedoucího postavení politické alternativy, k tomu řekl: „Získané portfolio pro Věru Jourovou není v zájmu České republiky a předseda vlády obelhal veřejnost, když říkal, že vyjednávání se vyvíjejí dobře. Jde o výraznou porážku autority předsedy vlády, který je hlavním politickým vyjednavačem v zásadních politických otázkách v Evropské unii.“

Věra Jourová se má zabývat posilováním demokracie v zemích Evropské unie a podílet se na dodržování vlády práva, kvality právního státu a svobody médií. V konfrontaci s tím a Fialovým výrokem si mnozí asociativně vzpomněli, kolikrát někdejší předseda ODS a premiér Mirek Topolánek bojovně a zaujatě hovořil o svobodě a demokracii. Ale nejen to, bylo by možné najít na toto téma i tucty Fialových výroků, které využil právě proti premiéru Andreji Babišovi. Jak ho to poté kvalifikuje jako politologa?

Kdybych byl navržen na místo eurokomisaře, tak se přiznám, že bych si vybral právě toto portfolio a usiloval o jeho získání. Je totiž ze všech aktuálně nejdůležitější. Už proto, že je-li něco skutečně ve svízelné situaci, a někteří filozofové a politologové hovoří dokonce o krizi, je to právě stav liberální demokracie. Je oslabena neoliberalismem a nepříliš šťastně prosazovanou genderovou politikou, jimiž se většinová společnost cítí poškozena. V tom by Věra Jourová mohla udělat kus užitečné práce. Stejně jako v případě Polska a Maďarska, na což někteří politici a komentátoři upozorňovali, protože kdo jiný než my jsme schopni pochopit a zlepšit vzájemné vztahy a využít k tomu zkušenosti s těmito sousedy z předválečné doby, za války i po válce.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.