Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Pracuje vláda podle opozičních not?

Antonín Rašek

Pracuje vláda podle opozičních not?

I když předseda ODS a volbou nepotvrzený vůdce opoziční alternativy Petr Fiala nenazval článek na serveru Forum 24 nejoptimističtěji (Vláda dovedla Česko do slepé uličky, ukazuje zpráva NKÚ, 13. 6.), přesto zároveň konstatuje: „Beznadějné to ale není. Poslední měsíce ukázaly, že víme, co je potřeba dělat. Podstatnou část opatření na pomoc lidem a firmám jsme navrhli my a další opoziční strany. Vláda je převzala a posílala do Parlamentu, v lepší nebo horší formě, ale víceméně podle našich not.“ Chválí se Petr Fiala oprávněně, pokud opatření skutečně čerpají z manuálu ODS „Postavme Česko na nohy“. Je to tak ale trochu dvojsečná strategie. Na jedné straně chce vedení ODS pro své návrhy získat silnější důvěru a podporu lidí, na druhé je solidárně dává de facto k dispozici vládě, hlásí se k nim jako k záslužným, a tím vlastně zčásti přebírá za jejich realizaci odpovědnost. Zároveň soudí, že bez politické změny se ze současné situace určitě nedostaneme. Jenže bude-li vládní politika čerpající z myšlenek opozice úspěšná, těžko k nějakým politickým změnám dojde, voliči je přičtou vládnoucí koalici. Signalizují to dlouhodobě průzkumy volebních preferencí, například agentury Kantar, která se od ostatních agentur většinou ve svých šetřeních nepřehlédnutelně liší, zvláště pokud jde o vyšší preference České pirátské strany. Takže Petr Fiala jako kdyby byl stále na počátku svého usilování, výsledky příštích sněmovních voleb mohou být dokonce pro něho ještě nepříjemnější než ty předcházející. A přitom mu nelze vytknout, že by se nesnažil.

To jistě nejsou hlavní důvody, proč se opozičním stranám do spolupráce moc nechce. Pirátům po posledních sněmovních i pražských volbách narostlo sebevědomí natolik, že si troufají postupovat samostatně. Podobný přístup dlouhodobě přes některé sjednocovací pokusy prezentují i lidovci. Snaží se také jiní. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan se nejspíš oprávněně ohradil, že by mu měl někdo radit, tím méně Milion chvilek pro demokracii, co má dělat, sám připravuje vlastní volební program, který zveřejní v listopadu. No, nevím, jestli je hnutí bez ideového zázemí schopno něčeho velkolepého, spíš půjde o souhrn praktických námětů. Tedy „podvozek“ pro širší politický projekt, jak sliboval. Zatím spolu s programově nejbližší TOP 09 mizí pod čarou ponoru volebních preferencí. Takže uvidíme, co naznačí krajské a senátní volby.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.