Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 2 > Z domova > Pavel Pečínka: Hlasy nad Janem Šimsou

Pavel Pečínka

Hlasy nad Janem Šimsou

ohlasy na článek Jana Šimsy Anti anti - Past antikomunismu a čekající otázky

Kam s komunisty? táže se evangelický farář Jan Šimsa po smyslu antikomunismu. Kam? Nikam. Komunisté zde zůstanou zatím s námi, tak jako přežívají díky zaostalosti a sociálnímu rozvrstvení svých zemí početní komunističtí dogmatici v Portugalsku a Řecku. Ti naši budou hrozit na viníky nezaměstnanosti na Ostravsku, a půl slova nehlesnou proti potlačení dělnických stávek v Číně. Podepíšou protest proti občasným popravám v době činu nezletilých, mentálně opožděných vrahů v USA, a při slovech o salvách popravčích čet na Kubě si zacpou uši. Nad fotkou iráckého kojence s utrženou nohou se rozběsní, podobnou fotku z vybombardovaného Grozného označí za podvrh čečenských teroristů. Kdo nevěří, ať si Haló noviny koupit běží.

Dá se ještě nějak pohnout s tímto fosilním monolitem, jevícím i po třinácti letech dostatku informací stále jednostrannou zabedněnost? Evropská zkušenost říká, že rudý dogmatismus sípavě lapá po dechu tam, kdy se má k světu růžově zelená demokracie. Čím více se ve Švédsku, Finsku, Dánsku, Norsku a Holandsku dařilo sociální demokracii, zezelenalým eurokomunistům a zeleným vdechnout život alespoň části svých teorií, tím více se tamní promoskevští dogmatici propadali do bažin zapomnění. Než tedy plýtvat silami na reformu KSČM, tak ji raději oslabovat a sílit na její úkor - snižovat nezaměstnanost, vynucovat dodržování zákoníku práce loupeživými zaměstnavateli, zlepšit fungování policie ve prospěch slušných lidí všech barev pleti a národností, potlačit tržní způsob uvažování hlavně ve zdravotnictví a školství a zastavit devastaci životního prostředí. Zároveň efektivně vzdělávat Romy formou podmíněného zvýhodnění a integrovat je s přistěhovalci do české společnosti, dekriminalizací lehkých drog a zdaněním zlegalizované prostituce zefektivnit úder státu proti narkobyznysu a kriminálnímu podsvětí a zároveň tak rozšířit sféru svobod jednotlivce, zapojovat lidi do rozhodování s pomocí moderních informačních technologií a prvků přímé demokracie. Zkrátka zbavovat lidi strachu z polokriminálního kapitalismu a nových civilizačních a ekologických rizik, který některé z nich vede ke vzpomínkám na sociální diktaturu, jež neznala mračna grázlů, každodenní tíseň a tápání v nepřehledném moři zrychlujících se informací. V tom bych viděl společný úkol staré odborářské sociální demokracie a nové protestní strany zelených. Sevřen na levici mezi tyto "pravicové reformisty" a "radikální maloburžoazní inteligenci", mohl by snad archaický golem, "jediný důsledný obhájce pracujících", přijít o většinu protestních hlasů nespokojenců, hlavního zdroje své síly.

O všech těchto starých i nových tématech nám řekne více nikoliv Nové čtení Marxe Miloslava Ransdorfa, ale publikace Za třetí levici Daniela Cohn-Bendita, propagátora širokého evropského spojenectví sociálních demokratů a zelených (mimochodem, někdejší "rudý Danny" požehnal z Evropského parlamentu březnovému sjezdu Strany zelených). Neznáte nakladatele - sebevraha, který by zařídil její české vydání?

O autorovi - Obsah čísla 2/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.