Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 4 > Ohlasy a glosy > Václav Burian: Všecko znova?

Václav Burian

Všecko znova?

Bylo protivné číst a slyšet mnohá slova, která padla před návštěvou Jana Pavla II. na Slovensku. Například v týdeníku Mosty (obdivovaném pisatelem těchto řádků a patrně i mnoha čtenáři Listů).

Řadě slovenských liberálů a socialistů se papež jeví pouze jako někdo, kdo přijde draho rozpočet, vyžaduje směšná bezpečnostní opatření a očekává obnovu teokratického režimu. Padly i hlasy, podle nichž si má návštěvu platit církev, jakápak státní návštěva, když je Vatikán trpasličí?

Mnoho slovenských liberálů a socialistů jsem lépe pochopil při četbě rozhovoru s mluvčím slovenského episkopátu, který přinesla varšavská Gazeta Wyborcza: to zas vypadalo, že odpudivé stránky slovenského politického katolictví jsou pouhé přehmaty a omyly dob dávno prošlých. A obojí připomnělo jazyk komunistické propagandy. Jako by člověk slyšel otázku, kolikpak má papež divizí, abychom ho brali vážně. A jako by člověk slyšel (to zas od druhé strany), že všechno v nových slovenských dějinách bylo v pořádku - kromě pár přehmatů a omylů.

Ale to nemá žádný smysl. Má smysl polemicky uvažovat o Janu Pavlu II. a jeho učení. Ale nemá smysl polemika, která zapomíná, že je řeč o odpůrci antsemitismu. O tom, kdo se distancuje od krajně nacionální pravice své rodné země, ba dokonce ji letos "zradil", když podpořil vstup Polska do EU. Lze říci: kdo odmítá ledacos z dnešního světa, ale chce s ním trvat v rozhovoru.

Bylo by to na dlouho, ale ještě aspoň dvě věci. Mladý Karol Wojtyła pracoval v kamenolomu, tajně studoval, tajně hrál divadlo, a tedy mohl být kdykoliv zastřelen temnými spojenci "farské republiky" v době, kdy Jozef Tiso účinkoval ve hře velmi příšerné. Oba ze stejné církve, ale v tomto smyslu nikoliv z jednoho pytle. Slovenští volnomyšlenkářští protinárodovci zapomněli i na návštěvu Jana Pavla II. v roce 1995 na Slovensku: byla, kromě jiných svých poselství, zřetelně protinacionalistická.

O autorovi - Obsah čísla 4/2003


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.