Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 4 > Ohlasy a glosy > František Vízek: Kolik zdravých stran má naše Česko?

František Vízek

Kolik zdravých stran má naše Česko?

Zdravá strana má vizi, má cíl, má program a ví, které postupné cíle musí prosazovat, aby se ke konečným cílům dopracovala. Ví, že jde odněkud někam, umí se vymezovat nejen proti něčemu, ale umí bojovat za něco. Vedení strany tvoří lidé, kteří se neschovávají, netřesou, stojí si za svým, nejsou zbabělí a umí jít i proti davu. Nebojí se mluvit, psát i volit veřejně, mají-li paměť a dovedou rozlišit, kdo a co zavinil a kdo napravuje. O disciplině se v takové straně mluví, teprve když i podle zásad zdravého selského rozumu je většině jasné, kde je pravda.

Zdravá strana není rozjezdová dráha pro úspěšné podnikání, pro usměvavé a příjemné rétory, za nimiž není vidět práce, není katapultem pro kariéru mladých, kteří ani ve své profesi nepřesvědčili, a není ani arénou pro mistry zákulisních spekulací, ovládající jen pikle a kejkle. Jednání stranických orgánů nejsou natolik "předpřipravená" a natolik "předpečená", že jejich účastníci (členové, delegáti) mají neodbytný pocit, že z nich kdosi dělá hlupáky.

Ve zdravé straně mají zelenou lidé nevšedních názorů, lidé zajímaví, přemýšliví, schopní analýzy, nabízející paletu variantních řešení a věcně zdůvodňující různé alternativy. Zelenou v ní mají lidé, kteří se nepotřebují obklopovat nekritickými fandy a obdivnými klany či budovat stranická křídla dělající "jen na ně". Mají naopak čest a svědomí a také svoji profesi a schopnost v ní vyniknout. Nemají proto potřebu držet se nahoře stůj co stůj a využít získané funkce rychlostí blesku k doživotnímu existenčnímu zajištění.

Ve zdravé straně se nedaří lidem šedým, bezbarvým, prázdným, kteří vynikají leda schopností včas zmlknout, rychle se schovat, přihrbit, neodporovat či chytit vítr, kývat. Nedaří se v ní lidem rychlých a jednoduchých řešení a lidem všehoschopným, připraveným zradit a podrazit kdykoliv kdekoliv kohokoliv.

Strany jsou parlamentní i neparlamentní, vznikají, trvají, slučují se i rozpadají, zanikají. Ve volebním roce je jich na plakátech několik desítek a jejich šéfové jsou na nich méně či více povedeně vyvedení v barvách.

Které z našich stran jsou zdravé strany? Jakou terapii doporučit těm nemocným, aby měly naději? Proč nejsilnější českou politickou stranou je již mnoho let neregistrovaná (ale nejpočetnější) strana lhostejných? Kdo a kdy to změní?

Obsah čísla 4/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.