Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 5 > Ohlasy a glosy > Petr Záhumenský: Bílé maso a bílé místo

Petr Záhumenský

Bílé maso a bílé místo

Prostitutky, které v noci špehýrkou kontrolovaly, kdo že to buší na dveře jejich nevěstinců, byly možná překvapeny, že muži v kuklách nejsou zájemci o bizar-sex, ale policejní razie Fatina, do které bylo nasazeno včetně hasičů takřka 5000 mužů. Žeň této poměrně rozsáhlé akce nebyla vysoká. Dva falešné pasy, nějaké nezákonně držené vzduchovky, několik celostátně hledaných osob, které by uvízly v jakékoliv razii po restauracích či jinde. Zkrátka nic moc. Jde o to, zda se nad tímto hubeným výsledkem radovat, či lkát nad mrháním penězi daňových poplatníků.

Nedávno si média posteskla nad tím, že západní země zatáhly sítě nad rozsáhlou akcí proti pedofilům, a jako by vyčítala naší policii, že stojí trochu mimo. Pravda, ona razie neměla přímo na mušce pedofily, ale i tak mohli v její síti uvíznout, včetně tzv. případů nucené prostituce. Nestalo se, po této stránce je naše země možná korektnější než jiné. Policejní akce zjistila, že takřka k žádnému nezákonnému jednání nedošlo. Trochu komické ovšem zůstává, že majitelé nightclubů museli tvrdit, že jde o masérské salony a dívky že jsou nájemkyněmi jejich pokojů. "O erotice? Prosím vás, co já vím, co ty holky s těma klientama na pokojích dělají. To už je přece jejich věc." Přičemž obě strany, policejní i podnikatelská, věděly, jak se věci mají. Ale podnikatelé nemohli svou činnost pojmenovat přímo, protože příslušný zákon chybí, přičemž prostituce zakázána není, a ani policii nešlo o to, někoho usvědčit z dobrovolně provozované prostituce.

Jde o tu už třináct let vraženou hlavu do písku. Jestliže mluvím o komice celé situace, pak proto, že by skutečně už zákonodárci neměli zákon jen slibovat, ale také ho i nechat sněmovnou schválit, aby při podobných kontrolách napříště bylo možné jmenovat věci celým jménem, když už sama podstata trestná není. Poslanci už léta onen zákon slibují, přičemž na jaře projednávání nebývá z důvodů nějakých těch voleb vhodné a po prázdninách zase v předvánočním čase ne zrovna estetické. Takže kdy vlastně?

Stanislav Gross se mimo jiné nechal slyšet, že akce "nebyla vedena proti děvčatům". V to doufám. Protože je zkušenost, že chce-li nějaká skupina potlačit svobodu, potlačí nejdřív tu sexuální. Přes zákazy v této oblasti doufám ČSSD k socialismu nemíří. Bojovat s prostitucí by bylo jako bojovat proti onomu marnému "větru dešti".

Bílé místo zákona v této oblasti už přímo křičí.

Obsah čísla 5/2003


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.