Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 6 > Ohlasy a glosy > DOPIS - Lenka Kalinová: "Malé" a "velké" dějiny

Dopis

Lenka Kalinová, historička soudobých dějin

"Malé" a "velké" dějiny

Redakci Listů patří uznání za publikaci příspěvku Olgy Šulcové Zapisovatelé malých dějin v č. 5/2003. Příspěvek přivítají zejména historici a sociologové, ale jistě si jej se zájmem přečtou i čtenáři orientovaní na globální otázky lidstva. Pravdu má autorka, že prozkoumání života lidí na malém koutu země má nesmírný význam pro poznávání doby a celkových národních dějin. Podobná myšlenka, vyslovená před sto lety známým historikem Josefem Pekařem, se stala uznávaným východiskem mnohým historikům ke zkoumání starších i nejnovějších dějin. Individuální příběhy skutečných lidí v určitém čase a prostoru se dostaly do centra pozornosti i jiných věd o člověku. V posledních letech publikovali podobné příběhy, většinou založené na autobiografickém vyprávění z nedávné minulosti, i čeští sociologové (např. Příběh staré paní Jiřiny Šiklové). Nejcennější jsou nesporně ty příběhy, v nichž dostávají slovo lidé, kteří sami o sobě a svém okolí nepíší a nemluví. Protože tito lidé tvoří v každé době většinu populace, jsou dokumenty podobných sběratelů - zapisovatelů malých dějin - třeba z krkonošské obce vztahující se k bratrouchovským chalupám - cenným historickým pramenem.

Příspěvek O. Šulcové je však zajímavý nejen pro vědu. Sugestivní popis staletých krkonošských chalup, rozložených po úbočích hor, je pro romantické jedince lákavou pozvánkou na sváteční výlet do takto zmapovaného kouta malebné české krajiny.

Příběh Bratrouchova není ovšem jen příběhem malebné krajiny a chalup, ale především těžkého života lidí v nich. Je to ale i příběh člověka - koumáka, který "ve vlastní režii", bez slávy a odměn zkoumá historii svého okolí, protože mu zřejmě ani jeho přítomnost není lhostejná. Kéž by takových občanů, hodných tohoto pojmenování, bylo v českých krajích více.

Obsah čísla 6/2003


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.