Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 1 > Glosy > Pavel Pečínka: Zelený spor

Pavel Pečínka

Zelený spor

GLOSA

Německá Nadace Heinricha Bölla nebude podporovat současné vedení Strany zelených (SZ) kolem předsedy Jana Beránka ani kandidátku SZ do Evropského parlamentu v čele s Jakubem Patočkou. Oznámil to ředitel české kanceláře Böllovy nadace Milan Horáček německým a evropským zeleným. Milan Horáček, který v roce 1968 emigroval do Německa, s Rudi Dutschkem spoluzakládal německé Zelené, patřil k opoziční skupině kolem exilových Listů Jiřího Pelikána, poslancoval v německém Spolkovém sněmu a je členem i české SZ. Milan Horáček píše pozitivně o počátku reformy SZ, která se projevila na sjezdu v dubnu 2003 v Brně. Další vývoj však už kritizuje: "Především v diskusi o programu strany a při jednání s potenciálními kandidáty pro Evropský parlament se, jak se později ukázalo, projevily vážné rozdíly mezi většinou předsednictva kolem Jana Beránka a menšinou předsednictva a skupinou kolem Ivana Dejmala a Petra Uhla. Na konci podzimu 2003 se tyto rozdílnosti vyhrotily do krize a téměř rozkolu strany, protože bylo stále jasnější, že vedení strany a stejně tak kontrolní a revizní komise pod vedením Dity Horové se stížnostmi různých členů strany nezabývají náležitým způsobem." Na adresu současného předsedy SZ Horáček dodává: "Já sám jsem byl v této době Janem Beránkem, mj. v souvislosti s možnou kandidaturou Martina Bursíka na čele listiny a jinými rozhodnutími, několikrát obelhán." Píše též o tom, že lídrem kandidátky byl zvolen Jakub Patočka, republiková rada SZ odsunula vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba, bývalou náměstkyni ministra životního prostředí Evu Tylovou, a že kandidaturu na takovéto listině tudíž odmítla protitemelínská aktivistka z Jihočeských matek Dana Kuchtová, bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal i novinář Petr Uhl. "V posledních týdnech jsem vedl mnohá jednání o vývoji v české SZ - se zakládajícími členy, členy starými i novými, se zástupci nevládních organizací jako Duha, Zelený kruh, Člověk v tísni a zabýval se otázkou, proč se nepodařilo vytvořit pro evropské volby kandidátku zajímavou, zahrnující široké spektrum. Mnozí z oslovených mi totiž sdělili, že zelené a především Jakuba Patočku volit nebudou. Zčásti věděli o dění uvnitř Zelených a popisovali mi mesiášsko sektářské vystupování Patočky a Beránka v ekologickém hnutí už v devadesátých letech. Tito prý formulovali a zastupovali své představy radikálním způsobem, nerespektovali jiné názory, obsazovali zištně zdroje peněz a informací a neumožňovali vzájemné propojování a rozšiřování. Z těchto kruhů nezazněl žádný relevantní hlas, který by byl této dvojici pozitivně nakloněn," seznamuje se situací Horáček, který jde do "evropských" voleb na listině německých Zelených.

Horáček však není jediný, kdo současné mesianistické a sektářské praktiky v SZ odmítá. Mezi asi padesátkou opozičníků, usi­lující o větší otevřenost vůči ekoiniciativám a o demokracii ve straně, patří z "lidskoprávní" a "zelené" občanské sféry též Jan Wünsch, Ivan Dejmal, Petr Uhl, Jiří Guth, Ondřej Liška, Karel Jech, do SZ vstupující aktivista Nezávislého sociálně-ekologického hnutí (Nesehnutí) Milan Daniel aj. Za Jana Jařaba, kandidujícího proti Jakubu Patočkovi, se postavil i sociolog Jan Keller či ředitel Hnutí Duha a aktivista Nesehnutí Martin Ander.

Mezi nespokojenci se diskutuje o změně vedení a kandidátky do EP, případně o podpoře druhé kandidátky pod názvem Strana pro otevřenou společnost - Zelená a občanská alternativa. Ta je seskupena kolem aktivistky Zeleného kruhu Evy Tylové a olomouckého ekologa a vysokoškolského učitele Pavla Nováčka, hodlá angažovat především mladé lidi (z toho polovinu žen) a v předvolebních debatách ji podpoří mj. sociolog Jan Keller. Mezi rebelujícími členy Strany zelených včetně autora tohoto textu má větší sympatie, protože není zatížena sektářstvím a autoritářstvím.

Obsah čísla 1/2004 - O autorovi


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.