Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 3 > Téma > Jiří Vančura: Kde vzít a nekrást?

Téma – Má sociální demokracie budoucnost?

Jiří Vančura

Kde vzít a nekrást?

Nechci rozmělňovat vlastními slovy názor, s nímž v podstatě souhlasím, ani ho zdůrazňovat svými vykřičníky. K soumraku sociální demokracie, o němž píše Marcin Król, tedy jen pár poznámek, přibližujících polský a vlastně celoevropský pohled problematice našeho Česka.

Za časů šťastně minulých jsme se příliš nezabývali vlastní budoucností, až… Dokonce jsme si takové uvažování zakazovali. Přesto si připomínám okrajový výrok Václava Havla z poloviny 80. let, kdy prohlásil, že by se ve svobodné společnosti zařadil mezi zelené. Mým favoritem byli sociální demokraté. Uvádím proto, že na rozdíl od M. Króla jsem takového hnutí stoupencem.

Naší sociální demokracii zazlívám, že ničí naději lidí, kteří jí v roce 1998 dali hlasy ve víře, že vytvoří poměry jiné, než jaké panovaly za majority ODS. Podruhé očekávání těch, kdo v roce 2002 volili ČSSD po Špidlově slibu, že klientský čas opoziční smlouvy nenávratně minul. Vím, že tato vláda prosazuje opatření, která byla populisticky zanedbávána, ale jsou nutná, a vím také, že to není hlavní či alespoň jediný důvod, proč jí ubývají hlasy voličů. Za velmi podstatnou příčinu považuji skutečnost, že část funkcionářů se neztotožňuje s ČSSD proto, že je sociálnědemokratická, ale proto, že je vlivnou politickou stranou.

Může a chce ČSSD tuto situaci překonat? Nevím a pochybuji. Jak tedy? O rozštěpení sociální demokracie stejně jako o jejím sloučení po dalších dvaceti letech si právem myslíme své. Spíš cit než rozum mi brání dát za pravdu Królovi, že tuto stranu čeká konec. Ale zcela se ztotožňuji s jeho názorem, že je zde stále místo pro stranu a ideové hnutí, které se chopí narůstajících společenských problémů.

Sdílím také Królovo přesvědčení, že takové či podobné hnutí vznikne. Otázka je, kdy, a nebude-li už pozdě. Nemůže se jím stát KSČM, což v polovině května potvrdil i její sjezd. Málo nadějí lze také spojovat se Stranou zelených. Třebaže se v loňském roce probudila, souží ji mnoho vnitřních sporů i fundamentalismu a je otázka, kdy se z těchto nemocí vykřeše a srozumitelně osloví občany.

Kde tedy vzít a nekrást? Nevím. Jistě bychom měli být pozornější a vstřícnější ke všemu nadějnému, co dříve či později vznikne. Co probudí tvořivé a nezištné vrstvy společnosti a vytvoří novou situaci. K takovému očekávání mne opravňují desítky let, po něž vnímám svět, a dávám za pravdu někdejšímu Václavu Havlovi: Společnost je velmi záhadné zvíře o mnoha tvářích a skrytých potencích, proto je velmi neprozíravé uvěřit vždy jen té tváři, kterou právě nastavuje.

Jiří Vančura, historik a publicista

Text z ankety reagující na článek Marcina Króla Soumrak sociální demokracie.

Celá anketa

Obsah čísla 3/2004


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.