Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2008 > Číslo 5 > Tomáš Tichák: Po uzávěrce

Tomáš Tichák

Po uzávěrce

Psát článek na poslední chvíli skýtá autorovi velikou výhodu. Může zachytit události jinými – v našem případě dvouměsíčníky – nezaznamenané. Pociťuje to dokonce jako určitou morální povinnost. Velí mu tak jednak odpovědnost novináře, závislého – jak se pateticky říká – pouze na faktech, a jednak výčitky svědomí: kdybych se teď rozhodl psát o nějakých jevech nadčasových, usvědčil bych sám sebe z pouhé liknavosti v dodržování termínů.

A dobře činím, vždyť jinak bych nemohl zpravodajsky pokrýt čerstvý objev takzvaného temného proudu, další velké neznámé ve vesmíru. Sotva jsme s konečnou platnosti zjistili, že jej celý známe, respektive že přesně známe poměr známé hmoty, dosud neznámé hmoty temné a ještě neznámější temné energie, z nichž se všecko skládá, vychází najevo, že kosmos ovlivňuje ještě cosi temnějšího – mocná síla, která leží nad tím vším a zřejmě tak daleko, že tam nikdy nemůžeme dohlédnout. Jak praví ČTK, publikováno to bude teprve 20. října v prestižním časopise Astrophysical Journal Letters. Kdypak měli uzávěrku? – táži se pro sebe jízlivě.

Zaznamenat musím dále návrh ministra financí na zvýšení garance vkladů v českých bankách. Když k témuž krátce předtím vyzval vládu předseda opozice, byl premiérem nazván neslušným člověkem, který se neštítí ničeho. V tom se musím předsedy vlády zastat – co je naše středozemní republika proti Islandu, o němž internetový server novinky.cz právě napsal: „Island se potápí, vláda musí převzít druhou největší banku.“? A dodal: „Ostrovní stát tak zřejmě drží smutný prim v počtu převzatých bank na počet obyvatel.“

Jinou událostí hodnou povšimnutí je zpráva odborníků z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity, kteří – opět podle ČTK – vypočítali, že „případný příliv přistěhovalců ze zahraničí nedokáže zabránit stárnutí zdejší populace“. Stručná informace by byla ještě věrohodnější, kdyby z ní plynulo, jestli vědci do svých výpočtů zahrnuli i eventuální příliv přistěhovalců z Dálného východu, domovské krajiny ženšenu.

Co rozhodně opomenout nemohu, je potupná prohra Sparty na vlastním hřišti se Slávií. Proud mediálních ohlasů na tuto přelomovou událost byl silou snad srovnatelný jen s tím proudem temným. A to i po zcenzurování všech vulgarismů v internetových diskusích. Sparťanští fanoušci, pokud si nevylévali žal v pražských ulicích a nebyli přitom zatčeni, svalovali všechnu vinu na šéfa fotbalového klubu. Ani to ale nepomáhalo. „ZHROUTIL SE MI SVĚT, TO JE NAPROSTÝ ZMAR A BEZNADĚJ,“ velkými písmeny končí svůj podrobný rozbor situace jeden z věrných.

A ještě něco se stalo, a to by nás, novináře, mělo vést k zamyšlení. V Mladé frontě Dnes se vynořila jakási krakatice a z té vyhřezlo, že se nynější ministr vnitra přimlouval z čirého vlastenectví za zakázky svých kamarádů, navedených k tomu šéfem našeho domácího českého podsvětí. Ministr vysvětlil své zdráhavé vysvětlování té záležitosti na serveru aktuálně.cz filipikou o úloze médií. „Vztah mezi médii a občany je ryze soukromoprávní… soukromá mediální firma nemůže tvrdit, že někdo má povinnost dávat jí informace (obchodní zboží).“ Podle něj totiž: „Svět médií je světem podnikání, vyjma ta veřejnoprávní… Cílem podnikání je zisk. Předmětem podnikání je nákup a prodej informací. Zboží by mělo jako každé jiné být nezkažené a nepředražené…“

Z toho plyne, že i já, osoba soukromoprávní, jsem naplnil své poslání a obchodní zboží nabídl v dodací lhůtě přímo šibeniční. Mým ziskem je spokojenost. O to větší, že právě vysvitlo slunce a s ním, teď po uzávěrce, konečně dorazilo babí léto.

Tomáš Tichák

Obsah Listů 5/2008
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.