Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 2 > Stručně: Mirek Vodrážka: Anna Grencnerová-Pelikánová

Mirek Vodrážka

Anna Grencnerová-Pelikánová

29. 5. 1918–18. 2. 2010

Jako by rok, ve kterém ses narodila, rok velkých změn a nadějí, symbolizoval, že po celý Tvůj život se budou proplétat osobní naděje, radost i smutek. i Tvůj celoživotní optimismus, elán a energičnost jako by byly součástí jednoho dětství, osobního i společenského, které trvalo až do dospívání, kdy náhle přišel soumrak v podobě fašismu a Ty jsi poprvé musela čelit těžké situaci, neboť Tvůj nejstarší bratr Kosťa byl zatčen gestapem a uvězněn na dlouhá léta, druhý, mladší bratr Jirka se musel skrývat na neznámém místě pod cizí identitou, Tvůj tatínek byl odvezen do vězení a maminka odvlečena do koncentračního tábora v Osvětimi. a Tys jim posílala dopisy, balíčky a jejich vzájemnou nepřítomnost jsi propojovala neviditelnými nitkami osobní naděje.

Jednou jsi nám vyprávěla, jak jsi naposledy uviděla maminku. Stála na nástupišti a nastupovala do transportu, ale jelikož jsi byla hodně daleko – nespatřila Tě. Tento Tvůj starostlivý pohled na nejbližšího člověka Tě pak provázel po celý život. Tímto starostlivým pohledem ses později možná dívala i na nás. a my jsme mu možná ne vždy rozuměli.

Když skončila válka, přišla krátce opět doba, která přinesla naději jak společenskou, tak i osobní. Ty ses mohla konečně shledat s otcem a bratry a bylas už dospělá a silná, neboť jsi poznala, že domov je i místo, kde pochováváme ty, které milujeme. Doba osobního štěstí však byla opět krátká. Brzy vážně nemocněl Tvůj muž a Ty ses musela starat nejen o něho, ale i o své malé děti Petra a Pepíka. a opět přišel nový soumrak v podobě srpnové okupace a s normalizací jsi musela znovu čelit těžké situaci, neboť bratr Jiří se ocitl v nucené emigraci v Itálii a druhý bratr, Kosťa, byl ze stejných důvodů profesně a společensky dehonestován a persekuován. Tvou posilou a nadějí se stávali Tví dospívající synové a i jejich ženy a především vnoučata, které se stala naopak poznáním domova jako místa, kde milujeme Ty, které nejdříve v náručí chováme a posléze vychováváme. a jelikož od Tvého víc než symbolického data narození se osobní i společenské změny vždy osudově prolínaly, nebylo to jinak ani v roce 1989. Poprvé se osobní i společenské naděje v Tvém životě setkaly a Tys mohla sdílet živý domov s celou rodinou a volně se stýkat s bratrem Jiřím, bez vnějších překážek. Jako by se symbolicky setkaly roky, magická data a uzavřely tajemný kruh.

Andulko, právě díky Tobě, která jsi poznala, že domov je i místo, kde pochováváme ty, které milujeme, můžeme vědět, kde máme domov i my. Milá Andulko, děkujeme Ti za Tvoje pohlazení, za lásku a skromnost.

(Pohřební řeč pronesená ve středu 24. února 2010 v kapli na hřbitově ve Valašském Meziříčí; redakčně upraveno)

Mirek Vodrážka

Obsah Listů 2/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.