Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 3 > Pavel Šaradín: Pád dvou stran

Pavel Šaradín

Pád dvou stran

Nebudu opakovat, v čem byly české květnové volby 2010 převratné. Zajímá mne zde osud dvou menších stran, které jsou založeny na silných idejích a mají původní, dobře odlišitelný volební program. Křesťanští demokraté a zelení v těchto volbách neuspěli, v obou případech je to svým způsobem škoda. Přitom letos voliči velké strany opustili a nebáli se riskovat volbou malých či menších stran. Jejich místo alespoň částečně vyplnily TOP 09 a Věci veřejné.

Křesťanští demokraté udělali v posledních letech řadu chyb, na dno se dostali volbou předchozího předsedy Jiřího Čunka. Výrazně posílila starolidovecká linie, strana pomalu opouštěla svůj program a stůj co stůj se chtěla udržet ve vládě. Napětí uvnitř strany nakonec skončilo odchodem vlivných poslanců a mnoha známých osobností. Většina spolu s Miroslavem Kalouskem založila TOP 09. Potud je to historie známá, za připomenutí ale stojí fakt, že KDU-ČSL si nechala ukrást i několik témat, navíc si zvolila do čela člověka, který sice patřil v české politice k těm slušnějším, nicméně v této době straně neměl příliš co dát. Kromě toho se Cyril Svoboda soudil s Charitou o dům, což se ve stranických kruzích neodpouští. Strana potřebovala někoho, kdo bude více respektován a bude bydlet mimo Prahu, nejlépe přímo na Moravě.

Ale zpět k programu: je s podivem, že se TOP 09 podařilo vzít KDU-ČSL téma venkova. v rámci ČR nijak nevelké uskupení Starostové a nezávislí začalo spolupracovat s TOP 09 a stalo se symbolem vztahu „politika a venkov“. Přitom nelze říci, že by v kampani křesťanští demokraté nepřišli s něčím novým, třeba místopředseda strany Pavel Horák se prezentoval myšlenkou Naše potraviny na náš stůl. Ta ovšem zůstala nedotažena či ne zcela vysvětlena a strana s ní nijak dále nepracovala. Jestli se KDU-ČSL za čtyři roky vrátí do Poslanecké sněmovny, záleží i na tom, jakou podporu získá v podzimních komunálních a senátních volbách a zda si udrží poměrně stabilní postavení po krajských volbách 2012.

V mnohem obtížnější situaci je Strana zelených. Ve stranickém systému není tak pevně ukotvena a ani se nemůže opírat o loajální voliče jako křesťanští demokraté. Navíc má voliče mnohem citlivější a vnímavější, kteří prohřešky příliš neodpouštějí. Zelení musejí změnit své vedení, objíždět republiku a tvářit se méně pravicově. Zachrání je pouze mravenčí práce, ovšem výhodou je onen důraz na ekologické chování, který není módní záležitostí, ale nutným přístupem k našemu okolí i nám samotným. Strana udělala od roku 2006 řadu chyb, dnes se zřetelně ukázalo, že neměla vstupovat do pravicové vlády. Začala se chovat velkopansky, například v komunálních volbách často odmítala spolupráci s menšími, k ČSSD a ODS alternativními subjekty. Věřila si, že jako zavedená parlamentní strana posílí i zde. Pak následovaly tristní výsledky v krajských a evropských volbách, které završila letošní sněmovní pohroma. Otázkou však je, jestli si strana své chyby dokáže uvědomit. Především tu, že nesmí spoléhat na pravicové voliče velkých měst. Ti si k ní našli cestu v roce 2006 víceméně náhodou. Její elektorát je úplně jinde.

Pavel Šaradín (1969) je politolog a publicista, působí na Filozofické fakultě UP v Olomouci.

Čtěte také:

Jan Rychlík: Dvě perspektivy České republiky

Olga Šulcová: Účtování s poraženými

Obsah Listů 3/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.