Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 6 > A. J. Liehm: Humory

fejeton

A. J. Liehm

Humory

Proč jsou Čechy jediná evropská země, která nemá týdeník pro politický humor, satiru, ptám se. – Zřejmě ho není třeba, říkají. Noviny, média vlastně nejsou o ničem jiném... Možná. Taky se mi zdá. Zvláštní, mimořádný talent? Ten mají prý pro humor Angličani a židi. Schopnost smát se, vysmívat sami sobě. Od Laurence Sterna po Wodehouse, až k dnešku. Ale není židovský humor až nápadně blízký českému? Podle Freuda je humor nejúčinnější obraná reakce proti různým depresím a psychismům. Nejradikálnější revolta ducha, podle Quinta. Komično dovedené do krajnosti, takové, co už není k smíchu – praví Flaubert.

Základní idiom židovského – nebo českého – humoru je podle mého tenhle: Po pogromu vyleze pan Kohn ze sklepa a šátrá se ulicí. Na zemi mrtvoly, kolem vypálené domy. Na vratech, přibitý kozáckým bajonetem, jeho nejbližší přítel pan Lévy. – Co tady děláte? vyhrkne zděšeně pan Kohn. Chrchrchr, zachrčí pan Lévy. – Ale to musí strašně bolet... – Jenom když se směju, sípá pan Lévy.

Že vás přešel smích? A co když Brecht domýšlí Švejka na frontě: Nestřílejte, sou tady lidi! A Kundera: Bez ironie není literatura.

Byla o tom onehdy celá velká konference. O smíchu, od Bergsona k dnešku. A tím pádem o humoru. Asi takhle: Základem je radost, že jsem se postavil na odpor tlaku, který moje strategie aspoň částečně zbavila tíživosti, až se zdá, že vlastně nic. Trpký smích černého humoru je nakonec přece jen smích...

Tolik pokud jde o humor. Ale nepřekonatelně vynalézavá čeština umí ještě něco jiného. „To jsou humory,“ říká. Zkouším, jak to říci v jiném jazyce, ale nejde mi to. Beru na pomoc noviny, televizi, rozhlas, jsou jich přece plné. Posuďte sami:

Slečna Middletonová se bude vdávat za velšského knížete a bude královnou, monacké kníže se bude ženit se slečnou Wittstockovou, povoláním závodní plavkyni, a ta bude kněžna, české kníže se obětuje a dá se korunovat na Račanech, miliarda lidí trpí podvýživou, irácká vláda nadělala třikrát tolik mrtvých jako Husejnův režim, nejbohatší státy světa se dohodly, že se nedohodnou, NATO odejde a neodejde z Afghánistánu, papež vyzkouší kondom, třetí odboj, zápas o pražskou radnici mezi dvěma mafiemi a na facebooku, korupčníci udělají konec korupci (zdaleka ne jenom u nás), budoucnost českého fotbalu je v Africe, v Čechách je nejdražší elektřina v Evropě, ministerstvo kultury se asi překřtí na ministerstvo zábavy...

To jsou humory, řeknete česky. Každý jazyk má svou specifiku.

Ale vás tohle všechno přece už nebolí, konejší mě. – Jenom když se směju, sípám.

A. J. Liehm

Čtěte také:

Tomáš Tichák: Bílá tma

Ladislav Šenkyřík: Nepotřebné ženy padesát plus

Obsah Listů 6/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.