Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 3 > Tomáš Tichák: O mravencích a střechách

fejeton

Tomáš Tichák

O mravencích a střechách

Začátek června byl bouřlivý. Divoké povětří strhlo tašku a voda zatekla do obývacího pokoje. Zavolal jsem Vikymu, jestli by to nepřišel opravit, neboť tak nečiní poprvé, a má tudíž know-how. Já zase umím Vikyho držet pevně za nohu, aby nespadl ze střechy, až se bude vyklánět z mansardy.

O den později jsem ale sám v tom větru musel na ještě vyšší střechu, neboť jsme tam pořádali křest, jak se říká, knihy Olomouc z nadhledu. V noci se mi zdálo, že v poryvech vichru balancuji na hraně toho dvacetipodlažního mrakodrapu. Než bych čekal, jak to skončí, raději jsem se probudil. Ale ve skutečnosti to nebylo tak hrozné. Ke kraji jsme se nepřibližovali a nejistotu zaplašil úžasný, větrem pročištěný výhled.

Představa bývá horší než skutečnost – například u zubaře. Ale někdy je skutečnost taková, že si nikdo neumí představit příšernější. Teď se to říká o vládě: mysleli jsme, že horší než Topolánkova už nemůže být, a ejhle! Jako důkaz se uvádí statistické zjištění, že devadesát procent Čechů si ji – tu dnešní – nepřeje. To je ale názor subjektivní: ona nepopularita pramení asi víc z uměleckého dojmu než z podstaty vládnutí. Velká část nespokojených totiž žádá okamžité zahájení vzývaných reforem a trvalý klid k práci. Proč by nebyla příště možná vláda, za kterou se ta většina nebude stydět, a přitom bude pilně činit vše, co svým voličům na očích vidí?

Události a komentáře České televize 19. 5. se zabývaly Facebookem poslance ODS Jiřího Šulce. Bývalý hejtman na něm nabízel zničenému Haiti pomoc slovy „Pošleme z ČR 200 000 nových Haiťanů!“ pod fotografií početné romské rodiny. Sám Šulc novinářům tvrdil, že o ničem neví, a místopředsedové jeho strany zareagovali vlažně – že vyvěšovat takové věci není vhodné (Drobil) a že by se situace na Haiti neměla zlehčovat (Vondra). Také politolog Miroslav Mareš hovořil smířlivě – „Šťastné to není, objeví se to v různých kritických zprávách z Evropské unie... na druhé straně je i v oblasti rasismu řada zásadnějších problémů.“ Nebo: „Patří to dnes do české kultury, bohužel...“ Pozoruhodné bylo, že tento odborník na extremismus se během celého rozhovoru potutelně usmíval. A nakonec pobaveným tónem nakazil i zarputilého redaktora. O něco později se ve stejném pořadu hovořilo o rozhodnutí pořadatelů filmového festivalu v Cannes vykázat režiséra von Triera za vyslovené sympatie k Hitlerovi. Byla to hloupá provokace, ale vyhazov byl myslím namístě. O to víc bych pokládal za záhodné prohlásit za nežádoucího politika, který zasévá rasismus.

Pole je totiž úrodné. Nedávno jsme dostali od jedné inteligentní a hodné křesťanské rodiny bajku o pracovitém mravenci a cikádách, které se jen „smějí, tancují a užívají si“. V zimě nemají zásoby a umírají hladem. „Televize ukazuje třesoucí se cikády a mravence, jak si v teple domova vychutnává dobroty... Diváci jsou pobouřeni, že chudinky cikády jsou ponechány utrpení, když si jiní žijí v přepychu. Interpelují vládu, aby zvýšila mravenci daně, musí přece odvádět spravedlivý díl. Mravenec dostane pokutu, že nezaměstnal cikády, a je mu finančním úřadem zabaven dům, protože nemá na daně ani pokuty. Bývalý mravencův dům, nyní sociální ubytovna pro obtloustlé cikády, chátrá za nezájmu vlády... Mezitím některé cikády zemřou na předávkování a tisk ještě více podtrhuje nutnost starat se...“ Humor dotvářejí počítačové kresby lučních kobylek a závěrečná výzva: „Jestli nepošleš 150 známým, tak se celkem nic nestane, akorát cikády tě za chvilku ,sežerou'.“

A tak si říkám, jestli jednou nebudeme tesknit po vládě, za níž se pouze kradlo a pravda se říkala do ukrytých mikrofonů. Stačí, chopí-li se někdo hlasu lidu. Nové, opravdovější Věci veřejné se už připravují.

Dnes odpoledne přišla další bouřka s lijákem. Skvrna v obývacím pokoji ale usychá a střecha drží. To je teď hlavní. Zítra, na Medarda, je hlášena zvlněná studená fronta.

Tomáš Tichák

Obsah Listů 3/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.