Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 5 > Václav Vokolek: Začalo to dávno

Václav Vokolek

Začalo to dávno

Těžkooděnci na Šluknovsku jsou podivuhodným příkladem špatného řešení. Řešením, které neřeší ani momentální situaci, ze které vytěží mnozí, ale ne místní. Někdy nám může připadat, že násilnosti na severu Čech přišly jako na objednávku. Vidíte, jakou má česká pravice pravdu...

Navíc tento akt zdánlivého hledání pořádku zakrývá bolestivé rány, které se tu nehojí desetiletí. Ten, kdo přijede do Nizozemí, tak se kdysi celému kraji říkalo, a není slepý, vidí poněkud jinou krizi, kterou černí těžkooděnci v žádném případě nevyřeší. Při příjezdu do Varnsdorfu potkáme patrně náletem zničená obří secesní jatka, není tak dávno, co fungovala a mohla být pýchou města, mineme vyrabovanou a na demolici zralou a vykradenou vilu, spíše neorenesanční palác dávného továrníka, uprostřed města úmyslně vyhořelý „Kostel míru“, který byl ještě před padesáti lety vzorně opraven. Tak by se dalo pokračovat a pokračovat.

Ale Nizozemí bylo před 2. světovou válkou téměř zaslíbenou zemí, zemí úžasného vzedmutí průmyslu, s kulturním zá­zemím a zbožnými obyvateli. Stačí se podívat na staré fotografie a užasneme. Vysokou kulturní úroveň dokumentuje výjimečná architektura. Hrobku na hřbitově v Krásné Lípě, dnes zničenou a zhanobenou, projektoval architekt berlínského chrámu, náhrobky u kostela, notně otlučené s uraženými hlavami, provedl dvorní sochař z Drážďan, žák velkého Canovy, a opět bychom mohli pokračovat. Daleko horší jsou vesnice. Tam místy půlstoletá destrukce dosáhla skutečného vrcholu. Toto vše je důmyslně zakrýváno a přehlíženo. Nelze se divit ničemu. Pamětníci dobře vědí, co se tu dělo v padesátých letech. Násilí tu kulminovalo nesrovnatelnou kriminalitou, o které se však nikde nemluvilo, nepsalo.

Takže cesta do Varnsdorfu. Ne, nejsme v Libyi, neskončilo tu právě bombardování. Zdemolované továrny v Mikulášovicích a jinde ale také nespadly samy. Stejně jako poničené hřbitovy musel dlouhá léta někdo hanobit. Poutní místa jsou zcela opuštěná, kostely vykradeny. To vše je účet posledních více jak šedesáti let. Přidejme ještě naprosto neřešenou nezaměstnanost, panelákové dědictví přehnaného budování socialismu. Hlavně že tu prosperují herny. Nad starými fotografie si uvědomíme, co tu po válce skončilo a co začalo. Kdyby si to vše pan premiér a členové vlády chtěli prohlédnout, rád udělám průvodce.

Václav Vokolek

Obsah Listů 5/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.